Interesują cię właściwości ziół? Chcesz usprawnić pracę swojego organizmu, wykorzystując naturalne składniki? Zanim wyjedziesz na wieś, by na odludnej łące zrywać świeże zioła, zajrzyj do swojego pojemnika na przyprawy. Jeżeli znajdziesz w nim oregano, swoją przygodę z ziołolecznictwem możesz zacząć już teraz. Na co pomaga herbatka z oregano? Jak ją zaparzyć? Wszystko wyjaśniamy.
Oregano, czyli lebiodka pospolita, znane jest przede wszystkim jako przyprawa dodawana do dań kuchni włoskiej. Roślina stosowana była w medycynie już w starożytności. Głównym jej prozdrowotnym składnikiem jest olejek tymolowy, który wykazuje działanie grzybo- i bakteriobójcze. Ze względu na te właściwości był często wykorzystywany przy mumifikacji zwłok w starożytnym Egipcie. Oregano jest źródłem witamin A, C, E, K oraz witamin z grupy B, a także zawiera pierwiastki takie jak mangan, selen, fosfor, żelazo i magnez.
Do zaparzenia herbatki z oregano nada się zarówno przyprawa, jaką kupujesz do potraw, jak i oczywiście suszone bądź świeże liście gałązki lebiodki pospolitej. Jeśli herbata ci zasmakuje i dostrzeżesz jej działanie, w wielu sklepach zielarskich znajdziesz susz przygotowany specjalnie do robienia naparu. Możesz również wyhodować roślinkę oregano z nasion lub sadzonki i samodzielnie suszyć jej liście na herbatę.
Aby zaparzyć herbatkę z oregano suszonego, będziesz potrzebować dwóch łyżeczek suszu z tego zioła. Umieść je w zaparzaczu, włóż do kubka i zalej wrzątkiem. Po 4 minutach wyjmij zaparzacz – napar jest gotowy. Możesz doprawić ją odrobiną miodu, ponieważ napar sam w sobie będzie miał dosyć gorzki smak. Herbatka z oregano może być pita zarówno na gorąco, jak i na zimno.
Wśród najważniejszych właściwości leczniczych naparu z oregano jest działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Warto więc pić taką herbatkę podczas infekcji górnych dróg oddechowych lub gdy tylko poczujesz, że bierze Cię przeziębienie. Herbatka z oregano ma również działanie przeciwutleniające (blokuje działanie wolnych rodników), moczopędnie, żółciopędnie i napotnie. Pomoże więc także w problemach trawiennych. Naparem z oregano można także przemywać podrażnioną i obrzękniętą skórę.
Czy z herbatką z oregano można przesadzić? Tak, chociaż nie jest to takie proste. Jeśli będziesz pić taki napar codziennie, nic Ci nie grozi. Picie dużych ilości takiego naparu (np. 5-6 szklanek w ciągu dnia) może niestety spowodować niestrawność. Ostrożność powinny zachować jednak osoby, które doświadczyły reakcji alergicznych na miętę. Oregano pochodzi z tej samej rodziny roślin, co mięta, a więc również może wywoływać skutki uboczne u alergików.