Truskawki w beczce: jak uprawiać? Co zrobić, aby wydajnie owocowały?

Truskawki w beczce to hit ostatnich miesięcy. Chcesz mieć własne ekologiczne truskawki, ale nie masz ogródka? Nie szkodzi. Truskawki możesz z powodzeniem uprawiać w doniczce na paprapecie!

Truskawki w beczce - hit ostatnich sezonów

Moda na żywność ekologiczną trwa. Coraz więcej osób zakłada ogródki warzywne, dzierżawi działki ROD, a nawet tworzy w przydomowym ogrodzie mini szklarnie. Wszystko to efekt sprzeciwu dla produktów pełnych chemicznych ulepszaczy. Chcemy jeść owoce i warzywa, takie jak kiedyś - zdrowe, pełnowartościowe, bez sztucznych nawozów. Nie każdy jednak dysponuje taką ilością ziemi, która pozwoliłaby na pełnowymiarową uprawę. Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego. Nawet jeśli nie masz dużego ogrodu możesz mieć własną uprawę truskawek. Wystarczy odpowiedni pojemnik, by stworzyć na własne potrzeby mini-hodowlę. Truskawki w beczce to hit ogrodniczy!

Zobacz też: Jak zrobić ciasto z truskawkami? Przepis na podstawowe ciasto z truskawkami

Truskawki pnące: jak rozpocząć własną hodowlę?

Do uprawy truskawek w beczce potrzebny nam będzie odpowiedni pojemnik i sadzonki. Nada się większość odmian truskawek. Jeśli jednak chcemy, aby nasza beczka dawała dorodne owoce, a jednocześnie ładnie się prezentowała, wówczas należy wybrać truskawki pnące lub wiszące - mają one nieco luźniejszy pokrój niż tradycyjne odmiany. Bez trudu znajdziemy takie w sklepach ogrodniczych, jak i w internecie. 

Do zasadzenia około 20 sadzonek truskawek, co pozwoli nam uzyskać zbiory na własny, domowy użytek, należy zaopatrzyć się w:

  • beczkę (taką jak do kiszenia kapusty) o pojemności około 120 litrów;
  • 20 sadzonek truskawek;
  • ziemię ogrodowa i kompost;
  • kamyki, żwir lub keramzyt do wykonania warstwy drenującej;
  • kawałek rury plastikowej;
  • opakowanie agrowłókniny ściółkującej.

Jak przygotować beczkę do sadzenia truskawek?

  1. W beczce wywiercić otwory o średnicy około 5 cm. Powinny być one rozstawione, co 20-30 cm.
  2. Najniżej położony otwór musi być na wysokości 25 cm, tak aby można było stworzyć odpowiednią warstwę drenującą.
  3. Na spód beczki wsypujemy kamienie, które będą zapewniały odpowiedni drenaż.
  4. Do środka beczki wkładamy też rurę plastikową, w której wcześniej wiercimy niewielkie otwory - za ich pośrednictwem będziemy nawadniać naszą uprawę.
  5. Wnętrze beczki wykładamy agrowłókniną - uniemożliwi to wysypywanie się ziemi.
  6. Następnie wsypujemy część ziemi (dobrze wymieszać ją z kompostem a także nawodnić) i sadzimy warstwami nasze sadzonki.
  7. Na wierzchu beczki również sadzimy truskawki. 

Zobacz też: Jak zrobić koktajl truskawkowy? Jak urozmaicić jego smak? Proste przepisy

Truskawki wiszące: jak wygląda uprawa?

Truskawki wiszące możemy uprawiać w beczce, ale również w doniczkach czy innych pojemnikach. Ważne, aby zostawić im nieco miejsca, wtedy będą miała lepsze warunki wzrostu. Warto wykorzystać do sadzenia ziemię ulepszoną kompostem. Uprawę należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie tuż po posadzeniu. Czasem zdarza się, że na liściach sadzonek pojawią się przebarwienia - może to świadczyć o chorobie grzybowej. Wtedy niestety często konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oprysku - najlepiej skonsultować się z pracownikiem sklepu ogrodniczego, który poleci produkt o ekologicznym składzie. 

Zobacz wideo Właściwości truskawek

Uprawa truskawek: o czym należy pamiętać?

Truskawki to rośliny, które nie wymagają szczególnych zabiegów, jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, bez których zbiory nie będą wydajne.

Przy uprawie truskawek należy szczególnie pamiętać o:

  • odchwaszczaniu - chwasty negatywnie wpływają na wzrost roślin;
  • usuwaniu rozłogów - rozłogi to pędy, które wypuszcza roślina; stanowią one konkurencję dla wzrastających owoców, dlatego trzeba je regularnie usuwać;
  • po zbiorach należy nawozić pozostałe, oczyszczone rośliny, aby kolejne owocowanie było równie obfite.

Sadzonki truskawek: gdzie kupić sprawdzone sadzonki?

Sadzonki truskawek mogą mieć różną jakość. Im jest ona lepsza tym większe szanse na udane zbiory. Jak jednak zyskać pewność, że kupujemy rośliny pełnowartościowe? Niestety nie jest to łatwe. Najlepiej zakupów dokonywać osobiście w sklepie ogrodniczym, szkółce lub gospodarstwie trudniącym się uprawą. Wtedy możemy ocenić wygląd sadzonki, zobaczyć czy nie ma plam na listkach, które mogą świadczyć o chorobie oraz sprawdzić czy jest odpowiednio nawodniona.

Zobacz też: Owocowy salceson, czyli przepyszna wakacyjna terrina owocowa

Więcej o:
Copyright © Agora SA