Dzięki octowi twój dom będzie ładnie pachniał. Do czego jeszcze warto go użyć? Podpowiadamy

O tym, że warto mieć ocet w kuchni, wie chyba każdy. Używając tego składnika, w naturalny sposób wyczyścicie niemal każdy zakątek domu. Poza tym jest niedrogi, a jego przechowywanie bardzo proste. Do czego można wykorzystać ocet? Sprawdźcie.
Do zapachu octu trzeba się przyzwyczaić, to prawda. Ale używanie go naprawdę się opłaca. Jest wydajny i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Ja uwielbiam wykorzystywać go do sprzątania!

- mówi Kadi Dulude, założycielka amerykańskiej firmy oferującej usługi sprzątające oraz autorka książek na temat sprzątania i dbania o dom, cytowana na portalu the Kitchn.       

Do czego wykorzystać ocet w domowych porządkach? Jak to zrobić?

Aby powierzchnie aż lśniły

Matowiejące, brudne powierzchnie wypoleruj, używając odrobiny octu. Stosuj je do czyszczenia blatów mebli i stołów, zlewu i kuchenki. – Najlepiej przelać ocet do butelki ze spryskiwaczem. Ja czyszczę nim wszystkie powierzchnie, od podłogi po sufit – mówi Dulude. – Nie rozcieńczam octu, ale jeśli macie jakiekolwiek obawy albo obawiacie się intensywnego zapachu, zróbcie to. Użyjcie jednej porcji wody i jednej porcji octu. Czy są jakieś powierzchnie, których nie należy czyścić octem? To naturalne kamienie, na przykład granit. Do nich użyj specjalnego środka.

Aby wreszcie wyczyścić ekspres do kawy

Jeśli używacie ekspresu do kawy, pamiętajcie, aby raz na jakiś czas go czyścić. Możecie to zrobić, używając octu (lub roztworu wody z octem). Wlejcie go do urządzenia i włączcie tak, jak wtedy, gdy robicie kawę. Przed kolejnym przygotowaniem kawy należy 2-3 razy przepłukać go, używając samej wody.

Zobacz wideo Ocet przyda się także do usunięcia osadu z kamienia. Zobaczcie nasze myki.

Aby okna były czyste i przejrzyste

Ocet nada się do mycia okien jak mało co. Doskonale domyje tłuszcz i inne zabrudzenia. Wymieszajcie gorącą wodę i ocet w równych proporcjach, a okna doczyścicie bez problemu.

Aby pozbyć się przykrych zapachów

Zdaniem Kadi Dulude nie ma lepszego środka na pozbycie się przykrych zapachów z domu niż ocet. Usuwa nawet woń tytoniu z domów palaczy! Należy umyć nim każdą możliwą powierzchnię oraz spryskać dywany i kanapy. Jeśli macie problem z usunięciem przykrego zapachu z jakiegoś miejsca, wstawcie do niego miskę z octem. Na początku będzie mocno czuć jego zapach, ale wkrótce ulotni się wraz z tym, którego chcecie się pozbyć.

Aby naczynia były umyte na błysk

Jeśli płyn do zmywania, którego używacie, nie zawsze wszystko domywa, a naczynia są matowe, dodajcie do niego trochę octu lub używajcie go podczas zmywania. Użyjcie go także jako alternatywy dla nabłyszczacza do mycia w zmywarce.

Aby dobrze wyczyścić odpływy

Po co tracić pieniądze na środki czyszczące do odpływów i rur, skoro można użyć octu? Wsypcie do odpływu trochę sody, a potem dodajcie szklankę octu. Gdy przestanie bulgotać i tworzyć bąble, zalejcie odpływ gorącą wodą. Jeśli nie uda się go udrożnić, może to oznaczać, że przeszkodę należy usunąć mechanicznie.

Aby dom pięknie pachniał

Dla tych, którzy nie mogą znieść zapachu octu, Kadi Dulude ma prosty trik. Do octu lub roztworu octu z wodą dodajcie kilka kropli olejku eterycznego. – Gdy jemy pomarańcze, nie wyrzucamy skórek. Wkładamy je do dużego słoika, zalewamy octem i odstawiamy na tydzień. Taką miksturą też można umyć różne powierzchnie. A jak pięknie pachnie! 

Więcej o: