Trudno się oprzeć dorodnym, czerwonym truskawkom. Na sezon na te owoce czeka mnóstwo osób. Nawet jeśli zarzekamy się, że w czerwcu i lipcu nasza dieta może składać się wyłącznie z truskawek, to w praktyce niewykonalne i część z nich zostaje na kolejne dni. Jak przechowywać truskawki, by jak najdłużej zachowały świeżość? Co robić, by nie zgniły? Podpowiadamy.
Najlepiej byłoby zrywać truskawki prosto z krzaczka, ale wielu z nas nie ma takiej możliwości. Gdy wybieramy truskawki, zwróćmy uwagę, co oferuje sprzedawca. Jeśli owoce są nadgniłe, przejdźmy się na inny stragan. Nie kupujmy też truskawek trzymanych w folii ani tych, które zostały już wcześniej obrane z szypułek.
Przewiewne łubianki to rzeczywiście dobry sposób na przechowywanie truskawek. Jeśli jednak kupujemy je do woreczka foliowego, wyjmijmy owoce od razu po przyniesieniu ich do domu. Wtedy warto też przejrzeć owoce – jeśli znajdziemy zgniłe sztuki, trzeba je wyrzucić. Najlepiej osobno trzymać lekko "naruszone" (np. zgniecione czy skaleczone) owoce osobno – i wykorzystać je na dżem lub kompot – a osobno te jędrne, najładniejsze sztuki. Gdy robimy inne zakupy, truskawki kupmy na samym końcu, by jak najmniej się zgniotły.
Truskawki najlepiej zachowują świeżość, gdy myjemy je dopiero tuż przed spożyciem lub wykorzystaniem. Używamy do tego zimnej wody – najlepiej wrzucić truskawki na sitko i zanurzyć je w misce z wodą (którą potem śmiało można wykorzystać do podlania kwiatów). W ten sposób wypłuczemy piasek, nie naruszając zbytnio owoców. Truskawek nie należy także długo moczyć, ponieważ staną się gąbczaste i stracą smak. Szypułki truskawek zdejmujemy tuż przed jedzeniem lub wykorzystaniem w kuchni – choć wcale nie musimy ich oddzielać, bowiem są jadalne i pełne witamin (więcej o tym: Wyrzucasz szypułki z truskawek? Pozbawiasz się źródła cennych składników).
Truskawki najlepiej przechowywać na świeżym powietrzu, przez jeden, maksymalnie dwa dni. Proces tracenia jędrności i świeżości jest po tym czasie naturalny. Na komfort przechowywania owoców na świeżym powietrzu jednak większość z nas nie może sobie pozwolić. Co wtedy?
Dobrym miejscem na przechowywanie truskawek jest dolna szuflada w lodówce. Panują tam najlepsze dla nich warunki. Truskawki przekładamy do miseczki lub pojemnika na żywność, przykrywamy i wkładamy do lodówki. Jeśli chcemy mieć ładne truskawki np. do ciasta, pamiętamy, aby nie upychać ich w naczyniu, bo bez wątpienia się rozpadną i stracą kształt.
Nie udało się przechować truskawek w stanie idealnym? Nie należy ich wyrzucać! Może w przepisie da się wykorzystać pokrojone truskawki lub dżem na ich bazie, a nie całe owoce? Jeśli to niemożliwe, lepiej kupić drugą porcję – mniejszą – i wykorzystać od razu, a z "gorszych" truskawek zrobić pyszny kompot (zobacz także: Zostało ci trochę mocno dojrzałych czereśni albo truskawek? Nie trzeba ich wyrzucać. Oto co z nimi zrobić).