Wrzątek służy nie tylko do gotowania. Pomoże też doczyścić kuchnię. Siedem zaskakujących sposobów

Do czego można wykorzystać zwykłą gotującą się wodę? Na pewno można zalać nią herbatę, kisiel czy zupkę instant. Ale pomoże także w codziennych porządkach w kuchni i nie tylko. Sprawdź, do czego jeszcze przyda się wrzątek. Mamy siedem zaskakujących sposobów na jego wykorzystanie.

Wrzątek - sprzymierzeniec w sprzątaniu i nie tylko

W Internecie można znaleźć wiele poradników przedstawiających ciekawe sposoby zastosowania różnych substancji do sprzątania, gotowania czy pielęgnacji. Im prościej, tym lepiej. Dziś mamy dla was porcję ciekawych sposobów na to, jak wykorzystać wrzątek. Co można zrobić z gotującą się wodą?

Usuwanie chwastów

Prosty i ekologiczny sposób na usuwanie chwastów na przykład zarastających przestrzenie przy chodnikach, w kostce brukowej czy wokół klombów: po prostu zagotuj wodę i od razu podlej nią chwasty. Gdy woda odparuje, powinny dać się usunąć z łatwością. Jeśli sposób nie zadziała za pierwszym razem, powtórz zabieg. Może to się zdarzyć podczas usuwania chwastów z dłuższymi korzeniami, czytamy na portalu the Kitchn.

Czyszczenie srebra

Kto wiedział, że wrzątkiem można wyczyścić zmatowiałe i zaśniedziałe srebro? Weź miskę (może być plastikowa lub ceramiczna, byle nie metalowa), wyłóż jej dno folią aluminiową tak, aby zachodziło na jej brzegi. Srebrny przedmiot opłucz z kurzu i zatłuszczeń (można to zrobić wodą z mydłem). Do miski wlej wrzątek i dodaj sól (5 łyżeczek na każdy litr wody), a następnie wymieszaj. Do roztworu włóż srebro. Zaczernienia osiądą na folii aluminiowej. Jeśli przedmioty są bardzo zaśniedziałe, może to potrwać chwilę dłużej.

Zobacz wideo

Usuwanie przykrych zapachów

Czasem trudno uniknąć w kuchni nieprzyjemnych zapachów. Można je jednak usunąć w łatwy sposób – postaw w kuchni naczynie wypełnione wrzątkiem i zanurz w nim kawałki cytryny. Możesz dodać również cynamon lub anyżek, by zapach był przyjemniejszy. Parująca woda rozniesie po pomieszczeniu odświeżający zapach.

Czyszczenie zabrudzonej mikrofalówki

Twoja mikrofalówka jest w opłakanym stanie? Czas ją wyczyścić! Wrzątek dobrze sobie z tym poradzi. Po prostu zagotuj w mikrofalówce szklankę wody i odczekaj kilka minut. Następnie wyjmij szklankę i usuń zabrudzenia ściereczką. Jeśli chcesz się pozbyć zatłuszczeń, dodaj do wody trochę octu lub soku z cytryny.

Płukanie odpływu i rur

Silne chemikalia z łatwością sobie poradzą z zanieczyszczeniami odpływu i zlewu, ale może chcesz wypróbować tańszy i bardziej ekologiczny sposób? Zamiast kupować kolejne środki, raz na jakiś czas zalej odpływ wrzątkiem. Mała uwaga: wrzątku użyj, jeśli masz pewność, że rury są metalowe. Jeśli są zrobione z PVC, lepiej użyj gorącej, ale nie gotującej się wody.

Usuwanie plam

Gorącej wody nie należy używać do czyszczenia plam z krwi. Jeśli jednak chcesz usunąć zabrudzenie z jagód, winogron, bądź innych owoców, wrzątek nada się idealnie. Po prostu zanurz zaplamioną tkaninę we wrzącej wodzie (najlepiej tylko zaplamiony fragment) i poczekaj, aż zniknie. Jeśli masz plamę z owoców na przykład na dywanie, polej miejsce wrzątkiem i usuń nadmiar wody gąbeczką. Potwórz kilkakrotnie, aż plama zniknie. Przed odplamianiem upewnij się na małym fragmencie materiału, że wrzątek go nie uszkodzi.

Odkamienianie czajnika

To normalne, że po pewnym czasie na naczyniach i w czajnikach osadza się kamień. Usuniesz je w łatwy sposób, gotując w nim wodę wymieszaną z octem w proporcji 1:1. Po gotowaniu wystudź wodę w naczyniu i wylej razem z usuniętym kamieniem. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA