Fasolka szparagowa właśnie pojawiła się w warzywniakach i na straganach. To dobry moment, aby przypomnieć sobie jakie pyszne dania z fasolki szparagowej można zaserwować rodzinie i gościom. Dostępna od końca czerwca niemal do września fasolka doskonale sprawdzi się jako podstawa zup czy sałatek, ale również jako dodatek do dań głównych z mięsem lub bez. Jeśli zastanawiasz się, co możesz przygotować z tego warzywa to poniżej znajdziesz kilka przepisów, na to jak przyrządzić fasolkę szparagową.
Zobacz też: Botwinka do słoików. Jak przygotować botwinkę na zimę?
Fasolka szparagowa z bułką tartą to szlagier znany wszystkim z dzieciństwa. Dziś z łezką w oku wracamy do tego dania. Z czym podawać fasolkę z bułką tartą? Możliwości jest co najmniej kilka:
To, czy fasolka będzie smacznym daniem w dużej mierze zależy od tego jakiej bułki tartej użyjemy do stworzenia omasty. Najlepsza będzie bułka tarta domowej roboty - wtedy mamy pewność jakie pieczywo zostało wykorzystane do jej zrobienia i że jest ona świeża. Skorzystać też można z bułki tartej dostępnej w punktach piekarniczych. Pamiętajmy jednak, aby kupując bułkę tartą zawsze sprawdzać etykiety i eliminować te produkty, które zawierają w sobie zbędne ulepszacze.
Zobacz też: Zabrakło bułki tartej? Zastąpi ją jeden tani składnik, który na pewno masz w domu
Fasolka szparagowa podsmażana z bułką tartą na maśle jest daniem wysokokalorycznym. Jedyną opcją na wersję fit fasolki szparagowej jest rezygnacja ze smażenia na rzecz ugotowania jej. Jeśli nie przepadasz za samą fasolką z wody, wtedy aby urozmaicić jej smak możesz dodać do gotowania ulubione przyprawy.
Fasolka szparagowa sama w sobie jest warzywem, które posiada niską ilość kalorii i niski indeks glikemiczny. Dlatego jak najbardziej jest ona polecana osobom znajdującym się na diecie lub walczących z nadmiarem kilogramów. Ważne jest jednak to, w jaki sposób przyrządzamy ją. Jeśli stawiamy na gotowanie z przyprawami, wówczas zyskamy danie dietetyczne, ale jeśli preferujemy smażenie fasolki z bułką tartą, wtedy niestety musimy liczyć się z tym, że potrawa będzie miała zdecydowanie zbyt dużo kalorii.
Fasolka szparagowa z bułką tartą i masłem będzie miała zdecydowanie więcej kcal za sprawą użytego tłuszczu. W przeciętnej porcji takiego dania znajduje się 225 kcal (porcja 250 g). Wydaje się, że nie jest to dużo, jednak biorąc pod uwagę, że identyczna ilość gotowanej fasolki to tylko 83 kcal, pokazuje nam jak wielka jest różnica tkwiąca w sposobie przygotowania.
Zobacz też: Młoda kapusta z koperkiem. Lepsza z boczkiem czy z kiełbasą?