Fasolka szparagowa - ile i jak gotować fasolkę zieloną i żółtą? Podstawowe zasady gotowania

Sezon na fasolkę szparagową przypada od lipca do września. Wcześniej jednak warto przypomnieć sobie, jak ją przyrządzić. Czy fasolkę szparagową można jeść na surowo? Sprawdzamy.

Fasolka szparagowa to obowiązkowa pozycja w letnim menu. Na pytanie, czy fasolkę szparagową można jeść na surowo, wprost z krzaka? Odpowiedź brzmi zdecydowanie nie, posiada ona bowiem wiele substancji o charakterze toksycznym, które ulegają rozkładowi dopiero podczas procesu gotowania.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Jak ugotować fasolkę szparagową? Konkretne porady

Gotowanie fasolki szparagowej jest dziecinnie proste - należy tylko stosować się do zasad. Są one nieco inne dla zielonej i dla żółtej fasolki szparagowej.

Fasolka szparagowa żółta - gotowanie. Instrukcja krok po kroku

  • Fasolkę szparagową żółtą należy obrać i dodatkowo oczyścić.
  • Następnie wrzucamy fasolkę do zimnej wody. Przy pół kilogramie fasolki należy wrzucić je na około dwa litry wody. Do wody należy dodać też jedną stołową łyżkę cukru i jedną małą łyżeczkę soli.
  • Fasolkę należy zagotować. Jak długo gotować fasolkę szparagową żółtą? Od czterech do 10 minut. Podczas gotowania można wyciągnąć pojedyncze egzemplarze i po prostu próbować.
  • Na koniec należy fasolkę odcedzić i przed podaniem dodatkowo przelać zimną wodą.

Fasolka szparagowa zielona - gotowanie. Podstawowe zasady

  • Fasolkę szparagową zieloną obieramy i czyścimy.
  • Tak przygotowaną fasolkę wrzucamy na zimną wodę. (Zasady takie same jak przy żółtej odmianie: na pół kilo fasolki, potrzebne są około dwa litry wody, jedna łyżka cukru i jedna łyżeczka soli).
  • Jak długo gotować fasolkę szparagową zieloną? Tym razem będzie to czas od ośmiu do 12 minut. Sprawdzamy, czy jest gotowa, na podstawie pojedynczej sztuki.
  • Czy fasolkę szparagową gotować pod przykryciem? Przykrywamy garnek z fasolką niezależnie od jej koloru w drugiej fazie gotowania.
  • Na koniec odcedzamy i przelewamy zimną wodą.

Fasolka szparagowa, podobnie jak inne warzywa, najlepiej smakuje, gdy jest świeża. Jeśli jednak chcemy cieszyć się tym wyjątkowym smakiem lata także zimą, można przygotować dla nich marynatę. Poniżej krótka instrukcja.

Fasolka szparagowa gotowanie na zimę - krok po kroku

Składniki:

  • Fasolka szparagowa,
  • Litr wody,
  • Łyżeczka soli,
  • Mała łyżeczka cukru,
  • Szczypta kwasku cytrynowego,
  1. Sterylizacja słoików: Można je wyparzyć lub wstawić do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na około kwadrans.
  2. Obróbka: Fasolkę należy umyć i odciąć końcówki oraz pokroić na małe kawałki.
  3. Gotowanie: Do dużego garnka wlewamy litr wody oraz dodajemy sól i cukier. Do gotującego się wrzątku wrzucamy fasolkę i gotujemy al dente. Następnie przekładamy fasolkę do słoików.
  4. Zaprawa: W garnku gotujemy osoloną wodę z cukrem i kwaskiem cytrynowym. Na każdy litr wody należy wsypać jedną, małą łyżeczkę soli, taką samą ilość cukru oraz odrobinę kwasku cytrynowego. Gorącą zalewą należy zalać słoiki z fasolką i zakręcić.
  5. Pasteryzacja: Proces odbywa się na sucho przez 15 minut w piekarniku w temperaturze 100 stopni.

Czy fasolkę szparagową można gotować na parze?

Zdecydowanie tak! Umytą wcześniej i dokładnie oczyszczoną fasolkę z obciętymi koniuszkami układamy w garnku do gotowania na parze. Następnie należy zagotować wodę w garnku pod spodem i na średnim ogniu gotować fasolkę na parze przez około 15-20 minut. W zależności od jej wielkości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA