Frużelina wiśniowa - jak zrobić i czym się różni od konfitury? Przepis z pięciu składników

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu podelektować się smakiem gofrów, sernika czy innych ciastek z owocami? Frużelina wiśniowa to świetny dodatek do tego rodzaju deserów. Jak ją zrobić i czym różni się od popularnej konfitury? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Wiśnie to idealne owoce do ciast i innych wypieków. Doskonale przełamują słodycz wypieków, dodając nieco kwasowości i przełamując smak. Idealnie w tym spisuje się właśnie frużelina.

Zobacz wideo Jak pozbyć się pestek czereśni bez drylownicy? Mamy sposób

Co to jest frużelina?

Frużelina to rodzaj przetworu owocowego sporządzonego z kawałków owoców zatopionych w żelu. Frużelina konsystencją przypomina kisiel lub tężejącą galaretkę. Tego rodzaju dodatek to świetne uzupełnienie wszelkiego rodzaju deserów, m.in. gofrów, lodów czy ciast. Do produkcji frużeliny wykorzystuje się najczęściej takie owoce jak: wiśnie, maliny czy truskawki. 

Frużelina, dżem a konfitura - różnice

Wszelkie przetwory najlepiej smakują wykonane samodzielnie w domowych warunkach. Owocowe dodatki do deserów czy naleśników doskonale robi się latem - wtedy, kiedy jest ich pod dostatkiem, a korzysta się z nich równie chętnie w okresie jesienno-zimowej słoty - na poprawę nastroju, słodką "zachciankę" w towarzystwie naturalnego jogurtu lub po prostu dodatku do wykwintnego deseru. Chcąc przygotować owocowe przetwory, warto wiedzieć czym różnią się między sobą, a przede wszystkim znać proces ich powstawania - bo to właśnie w nim najczęściej tkwi zasadnicza różnica. 

  • Jak już pisaliśmy wcześniej, frużelina to nic innego jak owoce w żelu. Przygotowanie tego rodzaju przetworu bazuje właściwie na pięciu produktach, jakimi są: owoce, cukier, żelatyna, sok z cytryny i mąka ziemniaczana. Ważną rolę ogrywa rodzaj owoców, jakie wybierzemy do produkcji frużeliny. Pojawia się pytanie: dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Niektóre z nich będą puszczały więcej soku, inne będą zawierały dużo pektyn - czyli naturalnych składników roślinnych o właściwościach żelujących. Konsystencję naszego żelowego przetworu będziemy - w finalnym stadium - raz rozrzedzać wodą, a innym razem zagęszczać żelatyną. Można zatem spotkać się opinią, że kluczem do sukcesu w przygotowaniu tego dodatku jest - przewrotny - fakt nie trzymania się ściśle przepisu.

Warto wiedzieć! Owoce o dużej ilości pektyn to: czarna i czerwona porzeczka, agrest, żurawina, śliwki, mirabelki. Owoce średnio bogate w pektyny to: maliny, morele, jeżyny, borówka amerykańska. Do owoców ubogich w pektyny należą: wiśnie, czereśnie, rabarbar, truskawki i dziki bez. 

  • Dżem to chyba najbardziej popularny dodatek, jaki wykorzystujemy w naszej diecie. Poznamy go zatem po dość zwartej konsystencji oraz zawartości owoców zarówno rozgotowanych, jak i całych. Dzieje się tak, ponieważ dżem sporządza się z całych owoców, mieszając z owocami pokrojonymi, często gorszej jakości. Dżem zasadniczo robi się z owoców i cukru - to właśnie ta substancja jest środkiem konserwującym ten wyrób. Do produkcji domowego dżemu wystarczą właśnie te składniki i dłuższy czas gotowania.
  • Konfitura to inaczej owoce zanurzone w cukrze. Od dwóch poprzednich wyrobów różni ja przede wszystkim sposób przygotowania. Używa się do jej produkcji całych (lub połówek) owoców i smaży się je w bardzo gęstym syropie cukrowym - czyli cukrze rozpuszczonym w gotującej się wodzie. Do tak przygotowanej cieczy, dodaje się owoce i smaży na wolnym ogniu, co jakiś czas delikatnie mieszając, uważając na to, aby się nie rozgotowały, po czym zostawia do ostudzenia, a następnie znowu zagotowuje. Ten proces trzeba powtarzać 2-3 razy.  Do produkcji konfitur używa się owoców, które się nie rozgotowują, nie rozpadają na małe kawałki, a przy tym są bardzo słodkie, np. czereśni, śliwek, moreli.

Frużelina wiśniowa - przepis

Masz ochotę na pyszny, domowy i owocowy dodatek, który doskonale uzupełni smak lodów, naleśników czy gofrów? Frużelina to świetne rozwiązanie, które nie wymaga szczególnych zdolności kulinarnych, dużego budżetu i poświęcania niezliczonej ilości czasu. Spójrz tylko przepis poniżej.

Potrzebne składniki:

  • 250 g wiśni,
  • 1 łyżeczka żelatyny w proszku,
  • 3 łyżki cukru,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej rozpuszczona w łyżce wody.

Sposób przygotowania:

  1. Żelatynę zalać dwiema łyżkach wody i odstawić do napęcznienia.
  2. W garnuszku wymieszać owoce z cukrem, a następnie podgrzewać - na średniej mocy - do rozpuszczenia się substancji słodzącej. W tym czasie owoce powinny puścić sporo soku, ponieważ wiśnie nie zawierają dużo pektyn. 
  3. Dodać sok z cytryny oraz mąkę rozpuszczona w wodzie, porządnie wymieszać, zagotować i zdjąć z palnika.
  4. Do powstałej substancji owocowej dodać napęczniałą żelatynę i ponownie wymieszać. Postawić na małym palniku i mieszając, gotować do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Ważne, aby nie doprowadzić do wrzenia.
  5. Zdjąć z palnika i pozostawić do ostudzenia. 

Pamiętaj! Do zbyt rzadkiej frużeliny dodaj więcej (wcześniej rozpuszczonej w wodzie) żelatyny, a do odrobinę za gęstej - trochę wodę. 

Frużelina bez żelatyny

Zastanawiasz się, czy da się zrobić frużelinę bez użycia żelatyny? Oczywiście, że tak! Warto tylko pamiętać o tym, aby do zrobienia tego rodzaju przetworu wybierać owoce zawierające jak największą ilość pektyn - chociaż z powodzeniem wykonany frużelinę ze swoich ulubionych owoców, również tych o mniejszych właściwościach zagęszczających. Bez dodatku żelatyny nasz owocowy dodatek będzie miał konsystencję kisielu, ale przecież to zupełnie nie przeszkadza w delektowaniu się nią w towarzystwie ulubionego deseru. 

Frużelina wiśniowa do tortu

Frużelina wiśniowa to doskonały dodatek do deserów, szczególnie jeśli zastosujemy go w wykwintnym torcie kakaowym z delikatną masą z serka mascarpone. Błogo na żołądku robi się od samego myślenia o takim cieście, dlatego poniżej podajemy przepis na te pyszności. Tym razem do frużeliny nie dodamy żelatyny, a zamiast świeżych owoców zastosujemy mrożone - czyli wersja także na jesień i zimę. Popatrzcie sami:

Składniki:

Biszkopt:

  • 100 g mąki tortowej,
  • 40 g mąki ziemniaczanej,
  • 20 g kakao,
  • 100 g cukru pudru,
  • 5 jajek,

oraz do nasączenia: 3/4 szklanki soku z wiśni i 1/2 szklanki soku z cytryny.

Frużelina wiśniowa

  • 1 kg wiśni mrożonych,
  • 1 szklanka soku z wiśni,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 3 łyżki cukru.

Krem

  • 750 g serka mascarpone,
  • 300 ml śmietanki kremówki,
  • 2 łyżki cukru pudru.

Wykonanie:

  1. Na początek biszkopt, czyli: oddzielamy białka od żółtek. Ubijamy białka na sztywna pianę, dodając pod koniec cukier - nieustannie ubijając. Do sztywnej masy dodajemy po jednym żółtku i nadal mieszamy. Obie maki łączymy z kakao, przesiewamy przez sito i łączymy z masą jajeczną za pomocą silikonowej szpatułki. Powstałe ciasto przelewamy do tortownicy (o średnicy 22 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 165 stopni i pieczemy 30 minut bez termoobiegu. Po tym czasie należy wyłączyć piekarnik i zostawić biszkopt w środku na ok. 15 minut, a następnie wyciągnąć ciasto z piekarnika do całkowitego ostygnięcia. Biszkopt przekroić na 3 okręgi.
  2. Następnie frużelina: mrożone owoce przełożyć do rondelka, aby lekko się rozmroziły. Następnie postawić na gazie, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. cztery minuty. Sok z wiśni oraz sok z cytryny połączyć z mąką ziemniaczaną i cukrem, i dodać do gotujących się owoców. Zagotować, cały czas energicznie mieszając, aż do powstania konsystencji kisielu. Ostudzić.
  3. Teraz krem: zimną śmietankę kremówkę ubić na sztywno, dodać cukier oraz mascarpone i wszystko razem wymieszać na niskich obrotach miksera.
  4. Na koniec wykonanie: pierwszy krąg biszkoptowy położyć na paterze nasączyć 1/3 mieszanki kwaśnych soków, wyłożyć połowę frużeliny oraz 1/3 kremu, następnie położyć drugi krąg biszkoptowy i zrobić dokładnie to samo. Ostatni krąg nasączyć i posmarować samym kremem. Można udekorować posypując startą czekoladą i wiśniami.

Smacznego!

Jak długo można przechowywać frużelinę?

Zastanawiasz się, jak długo można przechowywać frużelinę? Jeśli przygotowaliśmy jej niewiele, to najlepiej wykorzystać świeżą do deseru, ewentualnie przechować w lodówce na następny dzień. Jeżeli natomiast chcemy cieszyć się jej smakiem dłużej, najlepiej po przełożeniu do słoiczków, przez 15 minut ją pasteryzować - wówczas przetrwa z nami do zimy.

Więcej o: