Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Właściwości lecznicze nalewki z wiśni znane są nie od dzisiaj. Jak się bowiem okazuje, niewielkie ilości tego trunku mogą wspomagać nasz organizm i łagodzić wiele dolegliwości. Co zatem leczy nalewka z wiśni?
Warto również wiedzieć o tym, że działanie lecznicze wykazują także liście drzewa wiśniowego - dodane do kąpieli pomagają w łagodzeniu bóli reumatycznych.
Mimo iż właściwości lecznicze nalewki z wiśni są niemałe, nie należy przesadzać z jej zażywaniem. Nie chodzi wyłącznie o alkohol w niej zawarty, lecz także o jej wysoką kaloryczność - spowodowaną znajdującym się w niej cukrze. Jeden kieliszek nalewki to około 100 kcal.
Nalewka z wiśni domowej roboty, to - w sezonie owocowania tego drzewa - dla wielu z nas niemalże obowiązkowe zadanie. Wykonanie tego rodzaju trunku nie jest wcale trudne i nie zajmuje nadmiernie dużo czasu. Jak się okazuje, najdłuższym okazuje się moment drylowania owoców, chociaż spokojnie można wykonać nalewkę także z owocem zawierającym pestki - wówczas wiśniówka będzie miała charakterystyczny, migdałowy posmak. Poza tym czas przygotowania będzie nieco krótszy.
Nalewka na wódce to jedna z podstawowych wersji alkoholowego trunku z owoców. Do jej wykonania wykorzystuje się także spirytus, brandy czy koniak. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt silne stężenie alkoholu może doprowadzić do zamykania roślinnych ścian komórkowych, w efekcie czego zaburzony zostaje proces ekstrakcji i nalewka nie osiąga odpowiedniego smaku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem zastosowanie spirytusu 70-proc. jak go uzyskać? Należy zmieszać 95-proc. spirytus z 40-proc. wódką w stosunku 1:1 lub połączyć 95-proc. spirytus z 400 ml wody źródlanej.
Jeśli na alkoholową bazę nalewki z wiśni wybraliśmy spirytus, do jej przygotowania potrzebne nam będą:
Nalewka z wiśni z miodem to propozycja doskonała na długie, zimowe i mroźne wieczory. Ponadto, polecana jest szczególnie osobom mającym problemy z krążeniem. Miód - szczególnie gryczany, posiada dużo żelaza, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ krążenia, a jeśli dorzucimy do tego jeszcze liście szałwii - zdecydowanie poprawimy wydolność naszego serca. Zastanawiasz się, jak zrobić taką nalewkę z dodatkiem miodu i szałwii? Nic prostszego! Przygotuj:
Wiśnie należy wydrylować, zalać wódką, zamknąć w szklanym gąsiorze i odstawić. W tym samym czasie wlać do słoika wodę, spirytus i miód oraz wsypać cukier i liście szałwii - wszystko dokładnie zmieszać w słoiku, dokładnie nim potrząsając. Oba naczynia odstawić na miesiąc w zacienione miejsce. Po tym czasie płyn alkoholowo-miodowy przelać do gąsiora z owocami i dokładnie wymieszać. Powstałą nalewkę odsączyć i rozlać do butelek. Szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne, ciemne miejsce, aby dojrzała. Najlepsza do spożycia jest po około pięciu miesiącach.