Dżem agrestowy: przepis. Jak zrobić go w domu?

Dżem agrestowy to doskonały sposób na przetworzenie większej ilości owoców i zatrzymanie smaku lata w słoiku. Prezentujemy proste przepisy na dżem i konfiturę z agrestu.

Czy agrest nadaje się na przetwory?

Na tak postawione pytanie odpowiadamy: oczywiście, że tak. Z agrestu przygotować można doskonałe dżemy, konfitury, soki, ale też coś dla koneserów - słodkie nalewki. Agrest jest bardzo wartościowym owocem, o nietypowym słodko-kwaśnym smaku. Niestety cieszyć się jego smakiem możemy głównie latem, kiedy przypada sezon na świeże owoce. Kiedyś niemal w każdym domu robiło się zapasy, wśród których obowiązkowym produktem był dżem z agrestu.

Sama procedura jest prosta i łatwa w przygotowaniu, gdyż agrest posiada solidną porcję pektyn, co sprawia, że wykonane z niego dżemy czy konfitury bardzo łatwo ulegają żelowaniu - nie ma konieczności dodawania dużych ilości cukru czy dodatkowych środków ułatwiających powstawanie odpowiedniej konsystencji. Aby samemu zatrzymać nieco aromatu letniego agrestu, wystarczy więc solidna porcja świeżo zerwanych owoców i nieco cukru, by wyczarować wspaniałe konfitury czy dżemy, które idealnie sprawdzą się do kanapek, naleśników i innych dań na szybko.

Zobacz też: Konfitura i dżem z czarnej porzeczki. Jak przygotować przetwory?

Dżem z agrestu: z dodatkami czy bez?

Dżem z agrestu można wykonywać tradycyjną metodą, dodając proporcjonalnie do posiadanej ilości owoców określoną ilość cukru. Wystarczy kilogram agrestu, aby uzyskać 5-6 słoiczków 200 ml gotowego dżemu. Owoce najpierw dokładnie myjemy i oczyszczamy - pozbawiamy szypułek i liści. Następnie wsypujemy je do garnka - najlepiej takiego o szerokim dnie - i zasypujemy cukrem (na kilogram owoców dodajemy pół kilograma cukru). Lekko rozgniatamy owoce, aby łatwiej puściły sok. Po około godzinie stawiamy garnek na kuchence i gotujemy aż dżem uzyska oczekiwaną konsystencję. Pamiętajmy jednak, że przetwory z agrestu po zawekowaniu mocniej zgęstnieją, co oznacza, że nie musimy aż tak długo gotować owoców z cukrem. 

Czysty dżem z agrestu będzie miał dość wyrazisty, kwaskowaty smak, który nie oszukujmy się nie każdemu będzie pasował. Dlatego część osób preferuje tworzenie dżemu z tych owoców z dodatkiem innych, np. porzeczki, kiwi, pomarańczy czy wiśni. 

Zobacz wideo Właściwości agrestu

Dżem agrestowy: jak zrobić?

Dżem agrestowy można zrobić w tradycyjnej formie - tzn. korzystając z cukru lub w wersji fit, czyli bez niego. Aby jednak przełamać jego kwasowość warto użyć do osłodzenia ksylitolu lub zwykłego miodu

Osoby, które obawiają się, że dżem agrestowy bez cukru szybko się zepsuje uspokajamy, że dzięki naturalnej zawartości kwasów, przetwory z agrestu nie ulegają psuciu i nie wymagają cukru jako konserwantu. 

Jak zrobić dżem agrestowy, aby posmakował wszystkim? Tajemnica tkwi przede wszystkim w doborze owoców - tylko te jędrne, które zebrane zostały w momencie, gdy były jeszcze lekko twarde, dają gwarancję, że przetwory będą udane i smaczne. Nigdy nie używajmy owoców zbyt miękkich, z oznakami obicia, czy innymi "wadami" widocznymi na pierwszy rzut oka. W takich owocach często rozpoczęły się już szkodliwe procesy psucia czy fermentacji, co źle wpłynie na jakość naszych wyrobów. 

Konfitura z agrestu: czym różni się od dżemu?

Czym różni się dżem od konfitury z agrestu? Otóż, skład dżemu różni się proporcją - na 100 g cukru przypada około 30 dag owoców. Często do otrzymania właściwej konsystencji używa się też dodatkowych środków żelujących lub żelatyny. Konfitury z kolei w 100 g gotowego przetworu posiadają znacznie większą ilość owoców. Do ich zrobienia używa się tylko najwyższej jakości słodkich owoców i cukru.

Jak zrobić konfiturę z agrestu? Nic trudnego. Wystarczy przygotować kilogram świeżego, jędrnego agrestu i pół kilograma cukru.

  1. Owoce oczyszczamy i myjemy.
  2. Następnie wsypujemy do garnka, zasypujemy cukrem i podgrzewamy aż całość się zagotuje.
  3. Zmniejszamy ogień i smażymy konfiturę, ciągle mieszając przez 20-30 minut.
  4. Odstawiamy do wystudzenia - najlepiej na noc.
  5. Kolejnego dnia znów smażymy konfiturę przez kolejne 20-30 minut.
  6. Odstawiamy do wystudzenia na noc.
  7. Kolejnego dnia ostatni, trzeci raz przesmażamy konfiturę, mieszając by się nie przypaliła.
  8. Przekładamy konfiturę do słoiczków i pasteryzujemy 15 minut. 

Zobacz też: Orzechy włoskie. Jakie mają właściwości? Dlaczego warto je jeść?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.