Kania czubajka to jeden z gatunków grzybów bardziej lubianych i stosunkowo często pojawiających się na polskich stołach. Nie brak ich w sklepach, supermarketach, ale też targowiskach i bazarkach. Znaleźć je można również bez trudu w polskich lasach. Pamiętajmy jednak, że kanię czubajkę niedoświadczeni grzybiarze mogą łatwo pomylić z muchomorem sromotnikowym, którego spożycie może doprowadzić do zgonu.
Kania czubajka należy do rodziny pieczarkowatych, ale przez kucharzy ceniona jest za szczególne walory smakowe, gdyż jak większość grzybów nie dostarcza zbyt wielu wartości odżywczych.
Grzybiarze, którzy poszukują kani powinni skierować się na polany, w pobliże dróg, gdyż grzyb ten szczególnie lubi miejsca trawiaste. Znaleźć go tam można od lipca do października. Jak wygląda czubajka kania? Ma trzon o długości ok. 40 cm oraz szerokość ok. 4 cm. Jej kolor jest lekko brązowy z delikatnymi wzorkami. Co najistotniejsze, podczas odróżniania jej od innych gatunków - kania ma duży, podwójny pierścień, który można przesuwać wzdłuż trzonu. Kapelusz młodej kani jest cały brązowy, o lekko stożkowym kształcie. Z czasem pojawiają się na nim białe łuski. Pod nim znajdują się gęsto ułożone blaszki.
Zobacz też: Kurki, czyli sezonowy comfort food. Jak przygotować kurki?
Kania jest niezwykle smacznym grzybem. Dlatego też bardzo często można spotkać go w menu dobrych restauracji. Aby jednak właściwie ją przyrządzić i uzyskać najlepszy efekt trzeba zachować kilka zasad:
Wiele osób zastanawia się jak smażyć kanię, która ma zastąpić porcję mięsa w daniu obiadowym? Otóż, żeby przygotować kanię do smażenia wystarczy postępować, tak jak w przypadku mięsa na schabowego.
Kania dzięki swoim niezwykłym walorom smakowym może pojawiać się jako danie obiadowe. Doskonale sprawdzi się jako dodatek, ale również jako zamiennik sztuki mięsa. Przepisów na kanie można znaleźć mnóstwo w sieci, na blogach kulinarnych czy w tradycyjnych książkach kucharskich. Poniżej znajdziesz inspiracje na szybką zupę z kaniami w roli głównej.
Zupa z kani
Składniki:
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać olej, wrzucić posiekaną cebulę, smażyć krótko do zarumienienia. Następnie dodać posiekany czosnek i smażyć jeszcze minutę.
Do garnka wrzucić podsmażony czosnek i cebulę oraz dodać starte warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler i pokrojony por. Smażyć razem 2-3 minuty. Dodać pokrojone kapelusze kani. Dalej smażyć. Przyprawić majerankiem, papryką i imbirem. Wlać bulion i zagotować. Zupę doprawić solą i pieprzem. Podawać ją można ze świeżym pieczywem.
Nie od dziś wiadomo, że najczęstszym sposobem zachowania na zimę grzybów zebranych latem jest ich wysuszenia. Jednak kanie można także marynować w occie i zachować w tej postaci w spiżarni.
Kanie marynowane
Zobacz też: Boczniaki - czy wiedziałeś, że mogą być tak pyszne? Sprawdź nasze przepisy!