Do niedawna mnóstwo osób samodzielnie piekło chleb. Teraz piekarnie i sklepy funkcjonują niemal bez ograniczeń, więc wiele osób przestało to robić. Wypróbujcie nasz przepis na chleb z kiszoną kapustą, a na pewno znów zaczniecie piec!
Przepis na chleb z kiszoną kapustą na drożdżach
Składniki:
Chleb z kiszoną kapustą na drożdżach – sposób przygotowania
Do niedużej miski wsypujemy dwie łyżki mąki, suche drożdże, szczyptę soli oraz płynny miód. Zalewamy ciepłą wodą, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Do dużej miski wsypujemy obie mąki, kminek, czosnek i pozostałą sól. Kiszoną kapustę szatkujemy bardzo drobno i przekładamy do miski z suchymi składnikami. Dodajemy rozczyn, wlewamy olej i wszystko mieszamy. Wyrabiamy ciasto, a następnie przekładamy je do formy wysmarowanej olejem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 2 godziny, by wyrosło. Po tym czasie wstawiamy formę z chlebem do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C i pieczemy przez około 35 minut, aż skórka ładnie się zrumieni.
Przepis na chleb z kiszoną kapustą na zakwasie
Składniki:
Chleb z kiszoną kapustą na zakwasie – sposób przygotowania
Kapustę odsączamy z nadmiaru soku i drobno szatkujemy. Do miski wsypujemy obie mąki, dodajemy zakwas, kapustę, olej, sól, cukier i kminek. Wszystko dokładnie mieszamy i wyrabiamy przez kilka minut. Przekładamy ciasto do formy do pieczenia chleba i nakrywamy je czystą ściereczką. Odstawiamy na około 2 godziny, aby wyrosło. Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C i pieczemy chleb przez około 1 godzinę, aż skórka będzie rumiana.
Wskazówka: ilość soli warto dostosować do smaku kapusty - jeśli jest bardzo słona, nie należy za bardzo dosalać ciasto. Jeśli zaś chcecie przygotować chleb z małą ilością soli, kapustę można wypłukać na sitku. Trzeba pamiętać, by ją dobrze odsączyć z nadmiaru wody.
Chleb z kiszoną kapustą - z czym jeść?
Chleb z kiszoną kapustą można jeść tak jak chleb tradycyjny - wystarczy przyrządzić z niego kanapki z ulubionymi składnikami. Można z niego zrobić również grzanki, na przykład z wędzonym serem. Taki chleb jest także doskonałym dodatkiem do kremowych zup, bigosu i gulaszy. Wtedy najlepiej podawać go na ciepło.