Kuchnia chorwacka słynie z pysznych dań mięsnych - kto odwiedził ten kraj podczas wakacyjnych wojaży, na pewno miał okazję ich spróbować. Skoro są mięsa na tyle sposobów, muszą być również smakowite dodatki. Jednym z nich jest papryka w musztardzie. To świetny pomysł dla wszystkich osób, które mają ochotę na coś innego niż tradycyjna papryka marynowana. Jak zrobić paprykę w musztardzie? Wszystko wyjaśniamy.
Składniki:
Wszystkie papryki dokładnie myjemy, usuwamy z nich gniazda nasienne i kroimy w paseczki.
Do garnka wlewamy wodę i ocet, wrzucamy ziarenka pieprzu i liście laurowe, dosypujemy także sól oraz cukier. Wszystko łączymy, a potem wrzucamy pokrojoną paprykę. Doprowadzamy do wrzenia, a potem gotujemy jeszcze przez około 5 minut, aby papryka puściła sok. Potem odcedzamy paprykę i zostawiamy ją do wystudzenia.
Do miski wlewamy olej i przekładamy musztardę. Dokładnie mieszamy, aby oba składniki się dobrze połączyły. Gdy papryka całkowicie wystygnie, dokładamy ją do sosu i ponownie mieszamy.
Do dokładnie umytych i wyparzonych słoików przekładamy paprykę oraz sos. Zakrętki mocno zakręcamy. Po kilku dniach papryka w musztardzie po chorwacku jest gotowa do spożycia.
Jeżeli zamierzamy spożyć paprykę w ciągu najbliższych tygodni, możemy ją przechowywać w chłodnym zacienionym miejscu. Jeśli zaś chcemy zrobić zapas na dłuższy czas, trzeba ją zapasteryzować.
Aby zapasteryzować słoiki, musimy przygotować duży garnek i wypełnić go wodą. Na jego dnie kładziemy złożoną ściereczkę lub kilka warstw ręcznika papierowego. Słoiki w garnku ustawiamy w taki sposób, aby się nie dotykały. Następnie całą zawartość garnka zagotowujemy, po doprowadzeniu do wrzenia gotujemy słoiki jeszcze 10-15 minut. Po tym czasie zdejmujemy garnek z kuchenki i czekamy, aż słoiki z papryką wystygną. Wieczka słoików powinny być wklęsłe. Tak zapasteryzowane słoiki można przechowywać w szafie lub w spiżarni. Po otworzeniu zawartość najlepiej spożyć w ciągu tygodnia-dwóch.
Papryka w musztardzie po chorwacku to doskonały dodatek do różnego rodzaju mięs. Sprawdzi się idealnie do pieczeni podawanych na zimno oraz pasztetów. Będzie dobrze smakować także w towarzystwie jajek na twardo oraz wegetariańskich pasztetów warzywnych, np. soczewicowych, ciecierzycowych lub z kaszy. Papryka w musztardzie to także rewelacyjny dodatek do kiełbasek czy karkówki z grilla.