Papryka marynowana bardzo często pojawia się na stołach jako dodatek do wielu różnych dań. Obok marynowanych grzybków i ogórków to jedna z ulubionych przekąsek na tradycyjnych przyjęciach. Sprawdźcie przepis na paprykę marynowaną i uzupełnijcie piwniczne zapasy.
Składniki:
Przygotowanie papryki oraz cebuli: papryki dokładnie myjemy, usuwamy ich gniazda nasienne. Miąższ kroimy na grube paski o 2-3 cm szerokości. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w piórka.
Papryka konserwowa – zalewa: wodę zagotowujemy z cukrem, octem oraz solą.
Przygotowanie papryki marynowanej w słoikach: do słoików wkładamy ziarna ziela angielskiego, liście laurowe, wsypujemy gorczycę oraz pieprz. Wrzucamy także po kilka piórek cebuli oraz po jednej łyżce oleju. Następnie w słoikach ciasno upychamy paprykę, a potem zalewamy gorącą zalewą.
Słoiki mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem, aby się zassały. Po kilku godzinach sprawdzamy, czy wieczko jest wklęsłe. Jeśli nie, pasteryzujemy słoiki przez 15-20 minut.
Jeśli macie ochotę na paprykę konserwową w innej odmianie niż tradycyjna, spróbujcie wypróbować zalewy z różnymi dodatkami. Jednym z najprostszych sposobów jest dodanie do zalewy łyżek miodu (do składników w proponowanych w przepisie proporcjach należy dodać 5 łyżek miodu i pominąć cukier). Dobrym uzupełnieniem miodowego smaku będą także ząbki czosnku - można je w całości dodać (pojedynczo) do każdego z przygotowanych słoików oraz goździki (po kilka sztuk na słoik). Jeżeli jesteście amatorami ostrych smaków, wykorzystajcie papryczkę chilli do przygotowania papryki konserwowej. W najprostszej wersji do słoika wsypuje się po prostu trochę sproszkowanego chilli lub pieprzu cayenne. Jeśli macie ostre papryczki, możecie pokroić je w plasterki i po kilka dodać do każdego słoiczka (razem z nadającymi ostrość pestkami!).
Marynowana papryka (w różnych wersjach smakowych) doskonale sprawdza się do pieczonych mięs i pasztetów, możecie ją śmiało podawać także podczas grilla lub do obiadu. Papryka marynowana to przysmak nie tylko dla mięsożerców - wegetariański pasztet również będzie smakował z nią znakomicie. Ciekawym pomysłem jest także podanie jej do roślinnych burgerów (jako dodatek wśród innych warzyw w bułce).