Papryka marynowana - przepis babci Jadzi. Genialny dodatek do obiadu i na grilla

Papryka marynowana to jeden z najpopularniejszych dodatków do pieczonych mięs, pasztetów i na grilla. Sprawdzi się także jako dodatek do obiadów. Teraz gdy mamy dostęp do świeżej, soczystej i pełnej smaku papryki, warto przygotować zapasy na zimę. Sprawdźcie, jak zrobić paprykę konserwową według babcinego przepisu.

Papryka marynowana bardzo często pojawia się na stołach jako dodatek do wielu różnych dań. Obok marynowanych grzybków i ogórków to jedna z ulubionych przekąsek na tradycyjnych przyjęciach. Sprawdźcie przepis na paprykę marynowaną i uzupełnijcie piwniczne zapasy.

Papryka marynowana - przepis babci Jadzi

Składniki:

  • 2 kg czerwonej papryki (świeżej, mięsistej i nieuszkodzonej),
  • 2 litry wody,
  • 300 ml octu spirytusowego 10 proc.,
  • 1/3 szklanki cukru,
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego,
  • 1 duża cebula,
  • 2 łyżki soli,
  • 2 łyżki pieprzu,
  • 2 łyżki gorczycy,
  • 15 liści laurowych,
  • 7 ziaren ziela angielskiego

Papryka marynowana - sposób przygotowania

Przygotowanie papryki oraz cebuli: papryki dokładnie myjemy, usuwamy ich gniazda nasienne. Miąższ kroimy na grube paski o 2-3 cm szerokości. Cebulę obieramy z łupin i kroimy w piórka.

Papryka konserwowa – zalewa: wodę zagotowujemy z cukrem, octem oraz solą.

Przygotowanie papryki marynowanej w słoikach: do słoików wkładamy ziarna ziela angielskiego, liście laurowe, wsypujemy gorczycę oraz pieprz. Wrzucamy także po kilka piórek cebuli oraz po jednej łyżce oleju. Następnie w słoikach ciasno upychamy paprykę, a potem zalewamy gorącą zalewą.

Słoiki mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem, aby się zassały. Po kilku godzinach sprawdzamy, czy wieczko jest wklęsłe. Jeśli nie, pasteryzujemy słoiki przez 15-20 minut.

Zobacz wideo Zobaczcie także, jak przygotować bałkańska pastę paprykową. Ajwar sprawdzi się idealnie jako smarowidło albo marynata do mięs.

Papryka konserwowa - zalewa. Pomysły na różne wersje smakowe

Jeśli macie ochotę na paprykę konserwową w innej odmianie niż tradycyjna, spróbujcie wypróbować zalewy z różnymi dodatkami. Jednym z najprostszych sposobów jest dodanie do zalewy łyżek miodu (do składników w proponowanych w przepisie proporcjach należy dodać 5 łyżek miodu i pominąć cukier). Dobrym uzupełnieniem miodowego smaku będą także ząbki czosnku - można je w całości dodać (pojedynczo) do każdego z przygotowanych słoików oraz goździki (po kilka sztuk na słoik). Jeżeli jesteście amatorami ostrych smaków, wykorzystajcie papryczkę chilli do przygotowania papryki konserwowej. W najprostszej wersji do słoika wsypuje się po prostu trochę sproszkowanego chilli lub pieprzu cayenne. Jeśli macie ostre papryczki, możecie pokroić je w plasterki i po kilka dodać do każdego słoiczka (razem z nadającymi ostrość pestkami!).

Do czego marynowana papryka smakuje najlepiej?

Marynowana papryka (w różnych wersjach smakowych) doskonale sprawdza się do pieczonych mięs i pasztetów, możecie ją śmiało podawać także podczas grilla lub do obiadu. Papryka marynowana to przysmak nie tylko dla mięsożerców - wegetariański pasztet również będzie smakował z nią znakomicie. Ciekawym pomysłem jest także podanie jej do roślinnych burgerów (jako dodatek wśród innych warzyw w bułce). 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.