Miód lipowy: właściwości. Co sprawia, że jest tak popularny?

Właściwości miodu lipowego znane są już od XVI wieku. Produkt ten ceniony jest za wyjątkowy, bardzo słodki a zarazem lekko pikantny smak. Sprawdź, jak wygląda dokładny skład miodu lipowego i dlaczego warto jeść go codziennie.

Miód lipowy: podstawowe informacje

Miód lipowy powstaje z nektaru lipy, zarówno szerokolistnej, jak i wąskolistnej, najlepsza pora na pozyskanie go to przełom czerwca i lipca, w okresie kwitnienia drzew. Po raz pierwszy miód ten pojawił się w XVI wieku i po dziś dzień jest określany jako najlepszy miód nektarowy. Właściwości zdrowotne miodu lipowego to temat znany od wieków, a jego bardzo słodki, ale i lekko pikantny smak sprawdzi się w przypadku wielu potraw.

Miód ten posiada wiele mikroskładników. Szczegółowy skład miodu lipowego przedstawia się następująco: 

Skład podstawowy: 

  • 74 proc. glukozy i fruktozy, 
  • 1,5-3 proc. sacharozy 
  • woda.

Mikroskładniki:  

  • olejki eteryczne
  • flawonoidy (hesperydyna, hesperetyna, rutyna, izokwercytryna, tilirozyd), 
  • glikozyd tiliacyna, 
  • triterpen tarakserol, 
  • garbniki,
  • związki goryczkowe, 
  • kwasy organiczne (kumarowy, chlorogenowy, kawowy) 
  • enzym lizozym
Zobacz wideo Co jest lepsze - miód czy cukier?

Miód lipowy na co pomaga? 

Właściwości miodu lipowego są bardzo różnorodne. Jest to ceniony produkt, który od lat wspomaga przede wszystkim nasz układ odpornościowy. Na co jeszcze pomaga miód lipowy?

  1. Miód lipowy wspiera organizm przy przeziębieniach, grypie, ale też w trakcie innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pomoże zwłaszcza osobom, które cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz zapalenie płuc. Co więcej, działa przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Łagodzi stan zapalny oraz obniża gorączkę. Zwalcza też drobnoustroje. 
  2. Miód lipowy jest dobry także dla osób z nadciśnieniem. Ponadto polecany jest pacjentom cierpiącym na inne choroby układu krążenia, skutecznie obniża ciśnienie krwi oraz działa rozkurczająco. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, łyżeczka do herbaty kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczy. 
  3. Dzięki olejkom eterycznym miód lipowy ma także właściwości uspokajające, polecany jest szczególnie dla osób, które mają problemy ze snem. To naturalny specyfik na bezsenność, a nawet nerwicę. 
  4. Wykazuje silne działanie antybiotyczne.
  5. Wspiera pracę układu pokarmowego oraz pomaga w schorzeniach reumatycznych

Miód lipowy: cena. Ile trzeba zapłacić za słoiczek miodu? 

Cena miodu lipowego jest dosyć wysoka, za kilogram trzeba zapłacić około 50 zł. Można też umówić się z całą rodziną i zamówić miód hurtem, u niektórych producentów, przy większym zamówieniu koszt za kilogramowy słoik to 25 zł. Dobrą okazją do kupna miodu lipowego są także targi regionalne oraz miejsca, takie jak gospodarstwa agroturystyczne, gdzie cena często jest niższa.

Kanapki z miodem lipowym oraz białym serem są warte każdych pieniędzy, to smak dzieciństwa, który warto od czasu do czasu sobie przypomnieć. Miodem można także zastąpić cukier, sprawdzi się zarówno do herbaty, jak i ciast oraz deserów. Słoiczek tego złotego eliksiru można wykorzystać także w łazience w formie naturalnego balsamu lub peelingu, który wyjątkowo odżywi i wygładzi nawet najbardziej suchą skórę. 

Zobacz też: Miód spadziowy iglasty i liściasty - poznaj jego smak i właściwości

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.