Jak zrobić masło klarowane? Prosty przepis na masło klarowane
Masło klarowane: co to takiego?
Masło klarowane, znane także pod nazwą masło topione lub masło ghee to tłuszcz odzwierzęcy. Wytwarza się go poprzez gotowanie masła na małym ogniu i usuwanie pojawiających się na jego powierzchni szumowin oraz osadów na dnie.
Masło klarowane poznać można po czysto złotym kolorze i lekko orzechowym aromacie. Proces klarowania sprawia, że zyskuje ono długi okres przydatności do spożycia ze względu na niską zawartość wody. Jego najważniejszym walorem jest tzw. wysoka temperatura dymienia, co oznacza, że nadaje się ono do głębokiego smażenia i pieczenia potraw. Właściwość tą masło uzyskuje właśnie dzięki klarowaniu - w jego wyniku usuwane są domieszki białek, które są odpowiedzialne za niską temperaturę dymienia masła nieoczyszczonego. Masło klarowane może być przechowywane w temperaturze pokojowej nawet do 9 miesięcy, zaś schłodzone - nawet 15 miesięcy.
Dzięki klarowaniu masło staje się bezpieczne dla alergików i osób cierpiących na nietolerancję mleka krowiego. Może być także spożywane przez osoby uczulone na białka mleka (np. kazeinę) lub z nietolerancją laktozy. Warunkiem jest staranne oczyszczenie masła.
Masło klarowane: przepis jak zrobić je samemu
Klarowanie masła polega na usuwaniu z niego białek i innych substancji stałych, które wytrącają się w podwyższonej temperaturze. Substancje te tworzą na powierzchni i na spodzie biały osad. Jak samodzielnie przygotować masło klarowane? Nie jest to zbyt wymagające:
- Kilogram czystego masła bez dodatków o zawartości tłuszczu minimum 82 proc., kroimy na mniejsze kawałki, przekładamy do garnka o grubym dnie i na wolnym ogniu roztapiamy. Doprowadzamy je do wrzenia, aby odparować wodę. Następnie zmniejszamy ogień i zbieramy z powierzchni roztopionego masła białą pianę. Ten proces może potrwać dłuższą chwilę. Dzięki usunięciu piany masło będzie stawać się przezroczyste i nabierze złotej barwy.
- Kiedy nieco przestygnie, sklarowany tłuszcz zlewa się do czystego, wyparzonego słoika. Trzeba uważać, aby nie zlać również pozostałości z dna garnka. Tak przygotowane czyste masło pozostawia się do stężenia. Ze wskazanej porcji powinno uzyskać się około 700 g czystego tłuszczu.
Zobacz też: Masło czosnkowe: jak zrobić i do czego je dodawać? Przepis na masło czosnkowe
-
Naleśniki i racuchy budyniowe to hit. Tym razem na budyniach zróbcie murzynka
-
Pierogi robi się nie tylko w Polsce. Jak wyglądają te z innych krajów? Sprawdź, czy znasz wszystkie
-
Co na obiad w piątek? Przepisy na kotlety bez mięsa
-
Desery jak za dawnych lat. Przypominamy receptury z babcinej kuchni
-
Gastronomia otworzy się po Wielkanocy? "Jest wstępna zgoda"
- Szagówki, tarcioki, szaraki czyli kluskowy atlas Polski
- Kobiety-rakiety polskiej gastronomii
- Jemy zdrowiej, a może przeciwnie? Co z gotowaniem i zakupami? Pandemia to masa zmian, ale... przywykliśmy
- Kampania promocyjna serków homogenizowanych OSM Piątnica
- Pizza z ananasem to profanacja? Jamie Oliver do swojej dodał winogrona. Fani w szoku