Kasztany jadalne dojrzewają późną jesienią, a więc na przełomie października i listopada. Choć w Polsce bardzo trudno je uprawiać – klimat środkowoeuropejski jest dla nich nieco zbyt surowy – to można je nabyć w większości supermarketów. Zwykle pochodzą z krajów basenu Morza Śródziemnego, bądź Azji Mniejszej lub Kaukazu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, by kasztany były błyszczące, ciężkie i pełne, nie nosiły oznak gnicia ani pleśni. Można je jeść na surowo, gotować, piec lub prażyć. Wytwarzaną z mielonych kasztanów mączkę dodaje się do ciast, naleśników czy domowego chleba. Może ona być ciekawą alternatywą dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu.
Kasztany jadalne cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny smak, ale także z uwagi na cenne wartości odżywcze. Przygotowane z nich dania są niezwykle zdrowe i pożywne, a medycyna naturalna wykorzystuje je we wspomaganiu układu nerwowego i odpornościowego oraz w obniżaniu ciśnienia. W kasztanach jadalnych znajdują się:
Zobacz też: Mostek cielęcy z farszem z kasztanów
Dobra wiadomość dla osób, które zdecydują się sięgnąć po kasztany jadalne: przepisy na przyrządzenie kasztanów są banalnie proste. Kasztany jadalne można spożywać na surowo, jednakże zdecydowanie bardziej smakują one po ugotowaniu, upieczeniu bądź uprażeniu na patelni. Warto pamiętać o tym, by przed obróbką termiczną, zwłaszcza w piekarniku czy na patelni, naciąć skórkę kasztanów – w przeciwnym wypadku mogą wybuchnąć podczas pieczenia, czy też smażenia. Łatwiej je będzie również później obierać.
Kasztany gotowane
Składniki:
Kasztany umyć, naciąć wypukłą stronę na krzyż, włożyć do garnka, zalać obficie wodą. Dodać sól i liść laurowy. Gotować około 30 minut. Podawać gorące, przed zjedzeniem obierając łupinkę i ściągając gorzkawą błonkę.
Kasztany pieczone
Kasztany umyć, osuszyć, ponacinać skórkę z wypukłej strony na krzyż. Ułożyć płaską stroną na blaszce. Piec w piekarniku o temperaturze 200 stopni Celsjusza 20-30 minut. Podawać lekko przestudzone, zdejmując łupinkę i ściągając gorzkawą błonkę.
Kasztany prażone
Kasztany umyć, osuszyć, ponacinać skórkę z wypukłej strony na krzyż. Prażyć na suchej patelni, pod przykryciem, przez około 10 minut.
Zobacz też: Zupa grzybowa z kasztanami
Jeśli potrafimy kasztany ugotować, upiec bądź uprażyć, warto też poznać inne przepisy na kasztany jadalne. Oto dwa warianty sycącej zupy oraz deser dla smakoszy.
Francuska zupa krem z kasztanów
Składniki:
Ugotowane i obrane kasztany zagotować w bulionie (lub wodzie) z dodatkiem soli i gotować około 5 minut. Zmiksować blenderem na gładką masę. Dodać śmietanę kremówkę, zagotować. Zupę podawać gorącą, przyozdobioną łyżką kwaśnej śmietany i startą czekoladą.
Zupa krem z kasztanów
Składniki:
Umyte i osuszone kasztany naciąć z wypukłej strony na krzyż. Ułożyć w garnku nacięciem w dół, zalać wrzątkiem tak, by w całości przykryć je wodą. Gotować 10-15 minut. Po ugotowaniu obrać i posiekać. Cebulę pokroić w piórka, ziemniaki, marchew, selera, pietruszkę i czosnek w kostkę. Do garnka wlać oliwę lub masło klarowane, wrzucić pokrojone warzywa, zalać bulionem, gotować na średnim ogniu aż warzywa zmiękną. Dodać posiekane kasztany, mleko kokosowe i przyprawy, gotować około 15 minut. Wyjąć liście laurowe, zmiksować na krem i gotować jeszcze przez 5 minut. Można podawać z grzankami.
Kasztanowy deser z bitą śmietaną
Składniki:
Kasztany ponacinać, gotować w osolonej wodzie 20-30 minut. Przestudzić, obrać, a następnie gotować w mleku z dodatkiem wanilii i łyżki cukru do miękkości. Zblendować. Śmietanę ubić z dodatkiem cukru pudru. Zblendowaną masę połączyć z częścią bitej śmietany, łyżką cukru pudru i kieliszkiem rumu. Nałożyć do pucharków i udekorować resztą bitej śmietany.