Ciasto biskup to wypiek wielowarstwowy. W środku znajduje się warstwa kokosowo-makowa, budyniowa, galaretka i biszkopt. Dużo warstw = dużo roboty? Dzięki naszemu przepisowi przekonacie się, że wcale tak nie jest. Sprawdźcie sami.
Składniki:
Warstwa biszkoptowa:
Warstwa galaretkowa:
Warstwa budyniowa:
*Samodzielnie zrobiony budyń można też zamienić na ten ze sklepu. Wystarczy użyć dwóch opakowań gotowego budyniu waniliowego.
Warstwa kokosowo-makowa:
Najpierw przygotowujemy biszkopt. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, po czym stopniowo dodajemy cukier. Następnie dolewamy po jednym żółtku. Do gotowej masy wsypujemy przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia i delikatnie mieszamy szpatułką. Masę przelewamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w 180 st. C. przez 20 minut. Odstawiamy do wystudzenia.
Robimy warstwę galaretkową. Wodę zagotowujemy i rozpuszczamy w niej galaretki. Dodajemy także dżem, mieszamy i odstawiamy. Gdy wystygnie, wstawiamy do lodówki, żeby trochę zgęstniała, po czym przelewamy ją na biszkopt, wyrównujemy i przechowujemy w lodówce do całkowitego stężenia.
Przygotowujemy warstwę budyniową. Połowę mleka zagotowujemy z cukrem i cukrem wanilinowym. Pozostałą część mieszamy z mąką i żółtkami za pomocą rózgi. Przelewamy ją do zagotowanego mleka, gotujemy przez chwilę, stale mieszając, aż masa zgęstnieje. Jeśli używamy gotowego budyniu, przygotowujemy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ugotowany budyń odstawiamy do ostudzenia i przykrywamy folią spożywczą, by wierzch nazbyt nie wysychał. W międzyczasie masło ucieramy na puszystą masę, po czym do środka stopniowo dodajemy budyń i miksujemy na gładko. Masę wykładamy na warstwie galaretkowej, a ciasto ponownie wkładamy do lodówki.
Robimy warstwę kokosowo-makową. Białka ubijamy na sztywną pianę, po czym stopniowo dodajemy do niej cukier. Na koniec wsypujemy mak i kokos i delikatnie szpatułką mieszamy całość. Wykładamy masę na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na 20 minut. Gdy wystygnie, kruchy placek układamy na warstwie budyniowej i delikatnie dociskamy.
Mimo długiego przepisu i listy zakupów, ciasto biskup jest naprawdę proste w przygotowaniu, a składniki w wielu przypadkach stale znajdują się w wielu kuchniach. Ten wypiek można dowolnie modyfikować, na przykład dodając inne smaki galaretki, dżemu czy budyniu. Również warstwy mogą być ułożone w dowolny sposób, ale najlepiej tak, by to biszkopt był na dole, wtedy krojenie ciasta będzie łatwiejsze i wypiek nie będzie się rozpadać. Wierzch może pozostać podstawowy, ale warto polać go polewą z białej lub deserowej czekolady albo warstwą serka śmietankowego wymieszanego z cukrem pudrem oraz dekoracją ze świeżych owoców.