Dania zbawienne dla twoich jelit. Kisiel z siemienia znasz, a azjatyckie congee?

Zarówno krótkie problemy żołądkowe, jak i zdiagnozowanie poważniejszej dolegliwości układu pokarmowego wymagają - przynajmniej na jakiś czas - zmiany w diecie. Co przyrządzać w takich sytuacjach? Sprawdź przepisy na dania zbawienne dla twoich jelit.

Jak przyrządzić lekkostrawne dania?

To wiedza, którą warto posiąść, ponieważ nawet przy grypie żołądkowej lub zwykłym zatruciu pokarmowym, trzeba najpierw sięgnąć po proste kleiki. Znajomość przepisów przyda się także, by umieć przyrządzić posiłki, jeżeli otrzymamy diagnozę jakiegoś schorzenia układu pokarmowego lub opiekujemy się osobą w trakcie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie czy operacji. Lekkostrawne posiłki nie należą do ulubionych dań, ale ich rolą jest przede wszystkim dostarczenie wartości odżywczych i wzmocnienie organizmu. Jak zrobić lekkostrawne dania? Sprawdź.

Uwaga: Czy przygotowujemy posiłek dla siebie, czy dla chorej osoby, musimy wziąć pod uwagę osobiste uwarunkowania. Kleik ryżowy czy ziemniaki z masłem nie powinny zaszkodzić, gdy zjemy je, wracając do zdrowia po zatruciu pokarmowym, ale – zwłaszcza w wypadku gotowania dla kogoś oraz przy ciężkich schorzeniach – należy zdobyć wiedzę na temat ewentualnych alergii, nietolerancji składników oraz produktach niedozwolonych po konkretnej diagnozie.

Zobacz wideo Zobacz także:

Tradycyjny kleik ryżowy

Kleik ryżowy to jedno z dań, które najczęściej przygotowuje się osobom wracającym do zdrowia. Ta potrawa pomaga stopniowo wrócić do normalnego jedzenia. Ryż jest bardzo wartościowym składnikiem odżywczym, źródłem węglowodanów oraz witamin z grupy B, żelaza i magnezu. Biały ryż jest produktem bardzo delikatnym, lekkostrawnym i bezglutenowym.

Kleik ryżowy, czyli ryż rozgotowany w wodzie ma pozytywny wpływ na żołądek, trzustkę oraz wątrobę. Jak zrobić kleik ryżowy?

Aby przyrządzić kleik ryżowy, będziemy potrzebować przede wszystkim ryżu i wody w proporcjach 1 do 10 – np. 100 g ryżu na 1 l (1000 ml) wody. Wodę można trochę osolić. Wodę z ryżem doprowadzamy do zagotowania, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy przez godzinę. Po jakimś czasie (zależnym od schorzenia) można podawać kleik ryżowy z dodatkami – na przykład z rozgotowaną marchewką, z masłem lub ugotowany na skrzydełku drobiowym czy w bulionie warzywnym (nie należy używać bulionu z kostki!).

Congee – chiński kleik ryżowy

Congee to potrawa bardzo popularna w Chinach oraz innych krajach azjatyckich – uchodzi za danie o idealnej harmonii jin i jang. Często podawana jest na śniadanie w towarzystwie różnych dodatków. Najprostsza wersja congee to właśnie zwykły kleik z ryżu. Według tradycyjnej chińskiej receptury congee gotuje się ok. 4 godzin, aby jego konsystencja była doskonale kremowa i delikatna. Według tradycyjnej chińskiej medycyny kleik nabiera w trakcie gotowania swoich odżywczych mocy. Jako azjatyckie danie śniadaniowe podawany jest z dodatkami zarówno słodkimi (z owocami lub bakaliami na wzór owsianki), jak i słonymi (np. z mięsem, rybą czy warzywami).

Congee - chiński kleik ryżowy
Congee - chiński kleik ryżowy fot. Alexander Prokopenko / shutterstock.com

Zbawienny wpływ siemienia lnianego

Siemianka to prosta potrawa przygotowywana z ziaren siemienia lnianego. Doskonale wspomaga  procesy trawienne, reguluje pracę jelit oraz działa ochronnie na układ pokarmowy. Siemię lniane spożywane regularnie może wspomagać proces odchudzania, zapobiegać zaparciom, obniżać poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także regulować gospodarkę hormonalną. Poza tym ma zbawienny wpływ na włosy i paznokcie – jest bowiem źródłem kwasu foliowego, cynku, żelaza, magnezu oraz witamin B1 i B3.

Jeśli chcemy przygotować leczniczy odwar z siemienia lnianego, wystarczy łyżkę niezmielonych nasion siemienia zagotować szklance wody, a następnie przecedzić, tak, aby został tylko "kisiel". Taki produkt spożywamy w celu ochrony układu pokarmowego.

Z siemienia lnianego można przygotować także siemiankę – dwie łyżki siemienia zagotowujemy w wodzie lub mleku, a następnie dodajemy ulubione owoce lub orzechy (zobacz także: Siemianka - dobry i zdrowy zamiennik owsianki. Gotowa w 20 minut i to bez gotowania! Mamy przepis). Nasiona siemienia można także dodawać do różnych dań – owsianek, zup, wypieków, sosów, a także (po zmieleniu) do panierek.

Co jeszcze można podać osobie na diecie? Po uprzedniej konsultacji warto rozszerzać dietę w okresie rekonwalescencji. Do dietetycznych potraw należą gotowane ziemniaki z masłem (lub podawane w formie puree), gotowane jabłko, gotowana marchew, suchary, przeciery owocowe, jasne pieczywo z masłem czy suchary.

Więcej o: