Wiele osób ma dylemat: czy głóg i dzika róża to ta sama roślina? Wątpliwości przenoszą się również na trunek wyrabiany na ich podstawie. W rzeczywistości głóg należy do rodziny różowatych, ale jest czymś zupełnie innym, niż dzika róża. Napoje alkoholowe powstałe na bazie obu roślin łączy jednak to, że posiadają prozdrowotne działanie i w obu przypadkach występuje wielkie bogactwo witaminy C.
Zobacz też: Domowe likiery robi się łatwo i mogą być idealnymi prezentami. Jak je przygotować? [PRZEPISY]
Jakie są właściwości prozdrowotne nalewki z głogu? Lista pozytywnych dla ludzkiego zdrowia składników, które ona posiada jest bardzo długa. Wśród nich znajdują się między innymi wspomniana witamina C i witaminy z grupy B. Dodatkowo w tym napoju alkoholowym odnajdziemy garbniki, pektyny i flawonoidy pozytywnie wpływające na pracę jelit. Nie można też zapomnieć o obecności soli mineralnych.
Dzięki temu picie nalewki z głogu w rozsądnych ilościach przyczynić się może do zapobiegania znacznej ilości groźnych chorób. Badania dowodzą, że picie niewielkich ilości tego destylatu wspomaga radzenie sobie z objawami już występującej choroby serca. Głóg wspomaga też odporność - stąd nalewkę z niego warto pić podczas przeziębienia. Dolegliwości, przy których pomaga nalewka z głogu to również:
Warto przy tym zauważyć, że prozdrowotne działanie głogu nie objawia się w krótkim czasie. Kluczem do sukcesu jest więc regularność w jego spożywaniu.
Na całe szczęście sporządzenie leczniczej i smacznej nalewki z głogu nie jest przesadnie skomplikowane. Jak zrobić nalewkę z głogu? Przede wszystkim należy zgromadzić odpowiedniej jakości produkty. Znajdą się wśród nich przede wszystkim:
Głóg dzielimy na jednoszyjkowy i bardziej popularny dwuszyjkowy. Chociaż ich owoce znacznie różnią się od siebie, to w obu przypadkach można je wykorzystać do zrobienia nalewki.
Pomimo tego, że zrobienie nalewki z głogu nie jest specjalnie trudnym przedsięwzięciem, to warto stosować się do kilku podstawowych zasad kierujących procesem wytwarzania tego smacznego i zdrowego trunku. Przepis na nalewkę z głogu przedstawia się następująco:
Zobacz też: Nalewka z gruszek: sprawdzone, proste receptury