Nalewka z głogu i jej właściwości. Jak zrobić nalewkę z głogu?

Nalewka z głogu doceniana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ceni się ją od bardzo dawna między innymi za korzystne oddziaływanie na serce i pomoc w leczeniu podczas przeziębienia. Oto garść informacji o niej.

Nalewka z głogu a nalewka z dzikiej róży. Czy to ten sam napój?

Wiele osób ma dylemat: czy głóg i dzika róża to ta sama roślina? Wątpliwości przenoszą się również na trunek wyrabiany na ich podstawie. W rzeczywistości głóg należy do rodziny różowatych, ale jest czymś zupełnie innym, niż dzika róża. Napoje alkoholowe powstałe na bazie obu roślin łączy jednak to, że posiadają prozdrowotne działanie i w obu przypadkach występuje wielkie bogactwo witaminy C.

Zobacz też: Domowe likiery robi się łatwo i mogą być idealnymi prezentami. Jak je przygotować? [PRZEPISY]

Nalewka z głogu - właściwości. Na co pomaga? 

Jakie są właściwości prozdrowotne nalewki z głogu? Lista pozytywnych dla ludzkiego zdrowia składników, które ona posiada jest bardzo długa. Wśród nich znajdują się między innymi wspomniana witamina C i witaminy z grupy B. Dodatkowo w tym napoju alkoholowym odnajdziemy garbniki, pektyny i flawonoidy pozytywnie wpływające na pracę jelit. Nie można też zapomnieć o obecności soli mineralnych

Dzięki temu picie nalewki z głogu w rozsądnych ilościach przyczynić się może do zapobiegania znacznej ilości groźnych chorób. Badania dowodzą, że picie niewielkich ilości tego destylatu wspomaga radzenie sobie z objawami już występującej choroby serca. Głóg wspomaga też odporność - stąd nalewkę z niego warto pić podczas przeziębienia. Dolegliwości, przy których pomaga nalewka z głogu to również:

Warto przy tym zauważyć, że prozdrowotne działanie głogu nie objawia się w krótkim czasie. Kluczem do sukcesu jest więc regularność w jego spożywaniu. 

Jak zrobić nalewkę z głogu? Niezbędne produkty

Na całe szczęście sporządzenie leczniczej i smacznej nalewki z głogu nie jest przesadnie skomplikowane. Jak zrobić nalewkę z głogu? Przede wszystkim należy zgromadzić odpowiedniej jakości produkty. Znajdą się wśród nich przede wszystkim:

  • owoce głogu: może być to kilogram świeżych lub pół kilograma suszonych owoców
  • 2 litry wódki
  • 50 g suszonych śliwek
  • nieco wanilii i rodzynek
  • sok z jednej cytryny
  • 200 g miodu

Głóg dzielimy na jednoszyjkowy i bardziej popularny dwuszyjkowy. Chociaż ich owoce znacznie różnią się od siebie, to w obu przypadkach można je wykorzystać do zrobienia nalewki. 

Nalewka z głogu - przepis krok po kroku

Pomimo tego, że zrobienie nalewki z głogu nie jest specjalnie trudnym przedsięwzięciem, to warto stosować się do kilku podstawowych zasad kierujących procesem wytwarzania tego smacznego i zdrowego trunku. Przepis na nalewkę z głogu przedstawia się następująco:

  1. Rozpoczynamy od rozgniecenia głogu wraz z rodzynkami, wanilią i niewielką ilością śliwek. Oczywiście to pierwszy składnik odgrywa tutaj pierwszorzędną rolę - reszta działa na zasadzie przyprawy.
  2. Całość zalewamy przygotowaną wcześniej wódką. Rozpoczyna się najważniejszy etap, gdzie przez 5 do 6 tygodni składniki pozostaną zalane alkoholem.
  3. Po upływie tego czasu płyn przecedzamy i filtrujemy.
  4. Do alkoholu dodajemy miód i sok z cytryny rozcieńczone małą ilością wody.
  5. Po złączeniu ze sobą składników płyn zlewamy do butelek.
  6. Później naszą cierpliwość czeka prawdziwa próba: trunek musi dojrzeć przez przynajmniej kwartał. Warto jednak pamiętać, że najlepszy będzie wtedy, gdy przeleży w spokoju jeszcze dłużej. 

Zobacz też: Nalewka z gruszek: sprawdzone, proste receptury

Zobacz wideo A może drink o smaku kukułek?
Więcej o:
Copyright © Agora SA