Nalewka z pigwy. Jak zrobić smaczną i zdrową pigwówkę?

Nalewka z pigwy to jeden z najbardziej docenianych sposobów na spożytkowanie tego owocu. Nie tylko kojarzy się z ''babcinymi'' sposobami na przeziębienie, ale faktycznie posiada wielkie bogactwo witamin C i B.

Pigwówka. Za co ją cenimy?

Leczniczy charakter nalewki z pigwy sprawia, że jest idealnym wyborem na jesienne i zimowe chłodne lub wręcz mroźne wieczory. Pigwówkę cenimy również za bursztynowy kolor i bardzo przyjemny smak. Najlepszym czasem na jej zrobienie jest przełom września i października, gdy mamy pod ręką obfitość owoców.

Nalewkę z pigwy spożywamy w niewielkich ilościach - wystarczy kieliszek dziennie. Szczególnie mocno zaleca się jej picie w trakcie jesiennego przesilenia. Takie dawki pozwalają na znaczące wzmocnienie układu odpornościowego, co jest ważne zwłaszcza w przypadku przeziębień i innych infekcji. Dodatkowo pigwówka poprawia pracę układu pokarmowego dobroczynnie wpływając na trawienie. Jest bogata nie tylko we wspomniane witaminy A i B, ale też w potas, wapń, żelazo, magnez, garbniki i pektyny.

Zobacz też: Nalewka z głogu i jej właściwości. Jak zrobić nalewkę z głogu?

Nalewka z pigwy czy z owoców pigwowca?

Chcąc przygotować wspaniały i prozdrowotny trunek, musimy zdecydować się na jeden z wielu gatunków pigwy. Oczywiste jest przy tym, że najwięcej radości i powodów do dumy dostarczy nam sporządzenie go z owoców rosnących w przydomowym ogrodzie lub sadzie, ale z pewnością świetne będą także produkty dostępne na bazarku. 

Szczególnie w przypadku trunku wyrabianego z przydomowych owoców możemy stanąć przed dylematem: zrobić nalewkę z pigwy czy z owoców pigwowca? Wbrew pozorom obie nazwy, chociaż podobne, dotyczą zupełnie różnych roślin:

  • pigwa pospolita jest średniej wielkości drzewem, które dorasta do 8 m i podczas kwitnienia oblepione jest białymi kwiatami; w październiku wydaje sporej wielkości owoce, które w zależności od odmiany mogą przypominać jabłka lub gruszki;
  • pigwowiec to z kolei niewielki krzew, który najczęściej nie przekracza 1,5 m wysokości; kwitnie na różowo, a jego owoce są małe, cierpkie i nie nadają się do bezpośredniego spożycia w przeciwieństwie do pigwy. 

Pocieszające jest jednak to, że z owoców obu roślin, zwyczajowo nazywanych pigwami, można sporządzić wyśmienitą nalewkę. Także w przypadku pigwowca można liczyć na wspaniały aromat, cierpki smak zaś niekoniecznie przełoży się na smak trunku. 

Nalewka z pigwy: przepis. Lista składników

Przepis na nalewkę z pigwy nie jest przesadnie skomplikowany. Do zrobienia tego smacznego i lubianego trunku będziemy potrzebowali:

  • 2 kg owoców pigwy lub pigwowca
  • 2 kg cukru
  • 0,75 l wody mineralnej niegazowanej
  • 0,75 l spirytusu

Przepis na nalewkę z pigwy krok po krok

Przepis na nalewkę z pigwy wymaga starannego wykonania jedynie kilku podstawowych czynności - dbając o ich właściwą kolejność powinniśmy dojść do bardzo przyjemnego finału w postaci sporządzenia cenionego trunku.

  1. Rozpoczynamy od umycia owoców i pozbycia się z nich niepotrzebnych nam gniazd nasiennych.
  2. Przed włożeniem do dużego słoja i przesypaniem cukrem warstwa po warstwie, należy owoce pokroić na drobne kawałki. Dzięki temu obficiej puszczą sok.
  3. W słoju powinny pozostać na dwa dni - co jakiś czas warto nim potrząsnąć.
  4. Dopiero na trzeci dzień trzeba zalać całość alkoholem i wodą.
  5. Po ich dodaniu słój należy zakręcić - w ciągu najbliższych dwóch miesięcy nalewka będzie dochodzić i zmieni kolor na bursztynowy lub żółty.
  6. Po upływie dwóch miesięcy pigwówkę przecedza się i rozlewa do butelek.
  7. Wskazane, aby przed konsumpcją pozostawała w butelkach jeszcze przez przynajmniej 60 dni.

Zobacz też: Domowe likiery robi się łatwo i mogą być idealnymi prezentami. Jak je przygotować? [PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Agora SA