Kotlety lwowskie - rozwiązanie dylematu: "mielone czy z piersi kurczaka?". Mamy przepis

Nie możesz się zdecydować, czy na obiad przyrządzić kotlety mielone, czy z piersi kurczaka? Zrób kotlety lwowskie! Dzięki temu osiągniesz kompromis i co nieco urozmaicisz menu - w końcu ile można jeść zwykłe mielone z buraczkami czy filety z piersi? Sprawdź, jak zrobić kotlety lwowskie - podajemy przepis.

Kotlety po lwowsku to ciekawe urozmaicenie dla wszystkich, którym znudziła się tradycyjna pierś z kurczaka i klasyczne mielone. Nie są to po prostu kotlety mielone zrobione z mięsa drobiowego, ale potrawa nawiązująca do często podawanego w przedwojennej Galicji dania. Kotlety lwowskie przypominają nieco bardzo lubiane dewolaje, a zawdzięczają to dodatkowi masła. Jak się robi kotlety lwowskie? Podpowiadamy!

Kotlety lwowskie – przepis

Składniki:

  • 600 g mięsa z piersi kurczaka,
  • 300 g sera żółtego w kostce (najlepiej wybrać taki o łagodnym smaku – np. gouda),
  • 2 średnie jajka,
  • czubata łyżka masła,
  • czerstwa bułka + woda bądź mleko do namoczenia (można zastąpić kilkoma łyżkami bułki tartej),
  • odrobina gałki muszkatołowej,
  • sól i pieprz do smaku,
  • bułka tarta do panierowania,
  • masło klarowane do smażenia

Wskazówka: Użycie masła klarowanego do smażenia kotletów jest bardzo ważne – to między innymi ono nadaje im wyjątkowości, więc nie należy zamieniać go na olej roślinny czy oliwę. Masło klarowane przeznaczone do smażenia można kupić w wielu sklepach. Jeśli nie uda Ci się go dostać, przygotuj je samodzielnie. Kostkę masła (o bardzo dobrym składzie, bez zbędnych dodatków) należy rozgrzać na wolnym ogniu, aż się rozpuści – robimy to w garnku o grubym dnie. Z wierzchu zbieramy całą pianę, która wypłynie, i nie dopuszczamy do przypalenia się masła. Gdy będzie już złote i klarowne, zdejmujemy je z ognia i przelewamy do słoiczka, przechowujemy w lodówce. Takie masło jest doskonałe zarówno do smażenia, jak i polewania różnych potraw.

Więcej o tym:

Jak zrobić kotlety lwowskie?

Bułkę zalewamy wodą lub mlekiem i odstawiamy do nasiąknięcia na 20 minut. Mięso z kurczaka mielimy w maszynce (można także skorzystać z gotowego mielonego mięsa, ale najlepiej poprosić o zmielenie wybranego kawałka w sklepie mięsnym, a nie kupować je w paczce), a ser żółty ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Do miski z mięsem wrzucamy ser, dodajemy dwa rozkłócone jajka, namoczoną i odciśniętą bułkę, masło, gałkę muszkatołową. Tak powstałą masę wyrabiamy rękami, aby składniki dobrze się połączyły. Jeśli lubisz kotlety o zwartej strukturze, można zmielić masę jeszcze raz w maszynce. Doprawiamy ją solą i pieprzem do smaku, a następnie formujemy z niej owalne kotleciki. Obtaczamy je w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i smażymy kotlety lwowskie przez kilka minut z każdej strony, aby się ładnie przyrumieniły. Podajemy na gorąco z ulubionymi dodatkami.

Zobacz wideo Próbowaliście kotleta siekanego z kurczaka? Warto!

Kotlety lwowskie – z czym podawać?

Kotlety lwowskie można podawać tak samo, jak inne kotlety drobiowe. Będą doskonale smakowały z ziemniakami z wody, ale także z pieczonymi w przyprawach, z frytkami lub puree ziemniaczanym. Pasuje do nich także ryż. Jeśli chcecie przygotować dodatek warzywny, postawcie na tradycyjne przepisy – marchewkę z groszkiem, mizerię czy gotowane warzywa.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA