Kuchnia węgierska słynie z papryki – dobrze o tym wiedza wszyscy wielbiciele leczo. Paprykę jednak można podawać na wiele różnych sposobów. To pyszne warzywo można dodać także do kotletów mielonych. Dzięki temu staną się one bardziej soczyste i zyskają bardzo ciekawy smak. To także dobry sposób, by przemycić w diecie więcej warzyw (im drobniej pokrojona papryka, tym większa szansa, że niejadek jej nie dostrzeże). Sprawdźcie, jak się robi kotlety mielone po węgiersku – mamy przepis.
Składniki:
Na początek myjemy i przygotowujemy warzywa: Marchewkę obieramy ze skórki, cebulę z łupin, a paprykę przekrawamy i wyjmujemy z niej gniazdo nasienne.
Marchewkę ścieramy na tarce, a paprykę i cebulę kroimy w drobną kostkę. Czerstwą bułkę zalewamy wodą lub mlekiem i odstawiamy na 20 minut, aby się namoczyła. Do dużej miski przekładamy mięso mielone. Dodajemy do niego tartą marchewkę, pokrojoną cebulę i paprykę, a także czosnek wyciśnięty w wyciskarce. Wbijamy jajko, a następnie wsypujemy przyprawy: słodką i ostrą paprykę, kumin, kolendrę. Bułkę odciskamy z nadmiaru płynu i również wkładamy do mięsa. Wszystkie składniki wyrabiamy rękami, aby powstała dobrze połączona masa. Doprawiamy ją solą i pieprzem do smaku. Z tak przygotowanej masy mięsnej formujemy kotlety. Na duży talerz wysypujemy trochę bułki tartej, a na patelnię wylewamy olej roślinny i rozgrzewamy go. Każdy kotlet obtaczamy w bułce i smażymy przez kilka minut na patelni, aż ładnie zbrązowieje. Podajemy na gorąco z ziemniakami (tłuczonymi lub formie puree) i ulubionymi dodatkami.
Kotlety po węgiersku mają nieco inny smak niż te, które dobrze znamy. Chrupiąca papryka jest dosyć wyrazista. Wielu osobom może nie pasować połączenie tego smaku i aromatu tradycyjnym dodatkiem do kotletów mielonych, jakim są tarte buraczki. Warto wypróbować zatem innych połączeń! Zamiast buraczków z patelni, można przygotować marchewkę z groszkiem, gotowaną fasolkę czy kalafior lub podać świeżą surówkę. Doskonale sprawdzą się tu chrupiące surówki na bazie świeżych sałat, z dodatkiem papryki, pomidora i świeżej cebulki. Ciekawym pomysłem jest także podanie kotletów z kapustą kiszoną lub z surówką z niej zrobioną. Sprawdzi się także jeden z najprostszych dodatków – ogórki kiszone.