Kurczak po kijowsku, a raczej kotlet po kijowsku z kurczaka to danie, które pochodzi z kuchni wschodniej. W Polsce nazywamy jest zupełnie inaczej – to nic innego, jak kotlet de vollaile, bardzo często pojawiający się na różnych uroczystościach. Jak go przygotować? Sprawdźcie przepis – kurczak po kijowsku nie jest trudny do zrobienia samodzielnie!
Składniki:
Czosnek wyciskamy w wyciskarce, a natkę pietruszki drobno siekamy. Następnie mieszamy oba składniki z masłem i sokiem wyciśniętym z cytryny oraz odrobiną soli i pieprzu do smaku. Z tak przygotowanego masła na kawałku papieru do pieczenia formujemy 4 wałeczki i wkładamy do zamrażalnika na czas, gdy będziemy przygotowywać mięso.
Mięso z piersi kurczaka dzielimy na filety i rozbijamy je tłuczkiem do mięsa (mięso z kurczaka jest delikatne, więc nie należy robić tego mocno – na wszelki wypadek najlepiej rozbijać je przez folię spożywczą, aby się nie rozpadło). Oprószamy solą i pieprzem po obu stronach.
W płaty mięsa zawijamy wyjęte z zamrażalnika kawałki masła. Zawijamy je szczelnie w roladki. Do głębokiego talerza wbijamy jajko i roztrzepujemy je, na kolejny talerz wysypujemy mąkę pszenną, a na następny bułkę tartą. Każdą roladkę obtaczamy w mące pszennej, potem wkładamy do rozkłóconego jajka, a na koniec dokładnie obtaczamy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Roladki smażymy na nim, aż będą złociste z każdej strony.
Usmażony kurczak po kijowsku powinien być cudownie wilgotny i soczysty., a mięso w środku miękkie i dobrze ścięte. Po rozkrojeniu każdego kotleta masło powinno rozlać się pod nim (uwaga! Kotlety podajemy w całości, a nie rozkrojone!). Jeśli tak się nie dzieje, warto pamiętać, aby następnym razem lepiej je zmrozić lub zwiększyć jego ilość.
Zamiast smażyć tak przygotowane roladki z kurczaka, możemy je upiec w piekarniku. Naczynie żaroodporne należy posmarować oliwą lub masłem klarowanym. Kotletów nie obtaczamy wtedy w panierce, możemy je spiąć wykałaczkami, jeśli obawiamy się, że rozpadną się podczas pieczenia. Kotlety układamy ciasno w naczyniu żaroodpornym i pieczemy przez około 25 minut w temperaturze 180 st. C. Aby nabrały czosnkowego aromatu, możemy na wierzchu położyć obrane ząbki czosnku.
Na przyjęciach kurczak po kijowsku pojawia się najczęściej w towarzystwie frytek lub łódeczek z ziemniaków. To bardzo smaczna, sprawdzona propozycja – ziemniaki najlepiej pasują do tej potrawy. Kurczaka po kijowsku można podać także z ziemniaczanym puree lub ziemniakami z wody. Jako dodatek do tego dania obiadowego sprawdzą się różne sałatki i surówki dobrze łączące się z drobiem: na przykład marchewka z groszkiem, gotowany brokuł lub kalafior czy sałatka z dodatkiem sałaty lodowej i chrupiących świeżych warzyw.