Używanie plastikowych pojemników na jedzenie jest bardzo wygodne - można w nich zamknąć napoczęty produkt, porcję obiadu na kolejny dzień czy przygotować pyszny lunch do pracy. Jako że takich pudełek używa się wielokrotnie, po pewnym czasie mogą stracić swój pierwotny idealny wygląd. Jak usunąć odbarwienia powstałe na plastikowych pojemnikach? Ashley Poskin z portalu The Kitchn przeprowadziła test polecanych sposobów na domycie lunchboksów. Które z nich zadziałały?
By przeprowadzić ten eksperyment, Ashley zebrała wszystkie pojemniki na jedzenie, jakie znalazła w kuchni. Wszystkie miały liczne przebarwienia powstałe w wyniku przechowywania różnych produktów. Ponadto dziennikarka kupiła kilka nowych pojemników, przygotowała pastę z dużej ilości sproszkowanej kurkumy oraz wody i odstawiła na kilka dni. Potem opróżniła je, umyła ciepłą wodą z mydłem i dokładnie osuszyła.
Metody wypróbowane przez Ashley podane są w kolejności od najmniej do najbardziej skutecznej. Każda z nich otrzymała także ocenę od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa), a także opis wskazujący na to, jak trudne było czyszczenie.
Zobacz także:
Czas: 1-2 godziny
Ocena: 1/5
Jak to zrobić? Należy rozmieszać ocet z wodą (w proporcji 1 łyżka octu na szklankę wody). Następnie roztwór ten wlewamy do zabrudzonych pojemników i odstawiamy na 1-2 godziny. Po tym czasie wylewamy wodę z octem i osuszamy pojemniki.
Efekt końcowy: Brak efektu. Niestety zabrudzenia nie zostały usunięte z pojemników. Nic nie dało nawet szorowanie szczotką. Ocet doskonale nadaje się do usuwania przykrych zapachów, ale niestety z plamami sobie nie poradzi.
Czas: 2 minuty
Ocena: 2/5
Jak to zrobić? Do zabrudzonego pojemnika wlewamy odrobinę płynu do zmywania, a następnie dolewamy ciepłą wodę. Do środka wrzucamy także kawałek papierowego ręcznika. Następnie pojemnik zamykamy i potrząsamy pudełkiem przez około minutę. Metoda jest bardzo popularna wśród użytkowników TikToka.
Efekt końcowy: Plamy po kurkumie nieco zbladły, ale nie można powiedzieć, że zostały doczyszczone. Wygląda na to, że metoda nie jest niestety aż tak skuteczna. Na pewno nie bardziej niż mycie pudełka zwykłą gąbką.
Jak doczyścić plastikowy pojemnik - cukier, kostki lodu i płyn do zmywania
Czas: 1-2 godziny
Ocena: 3,5/5
Jak to zrobić? Zabrudzone denko i ścianki pojemnika zasypujemy cukrem, dodajemy trochę płynu do zmywania oraz kostki lodu. Odstawiamy na 1-2 godziny.
Efekt końcowy: Po powstałego płynu, okazało się, że plamy na pojemniku całkiem nieźle się doczyściły. Ku zaskoczeniu Ashley, metoda podpatrzona gdzieś na Instagramie, okazała się nawet skuteczna. Kłopotliwe było tylko usunięcie pozostałych kryształków cukru. Ale może to właśnie one zadziałały... niczym peeling?
Jak doczyścić plastikowy pojemnik - pasta z sody oczyszczonej
Czas: 31 minut
Ocena: 4/5
Jak to zrobić? Na dnie pojemnika należy rozsypać 1-2 łyżki sody oczyszczonej. Następnie dodajemy trochę wody - tylko odrobinę, by powstała gęsta pasta. Powinna być ona trochę rzadsza niż pasta do zębów. Rozsmarowujemy ją na całej powierzchni pojemnika i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie pojemnik płuczemy i osuszamy.
Efekt końcowy: Pasta podziałała znakomicie. Doskonale usunęła zabrudzenia, a także nieprzyjemne zapachy z plastikowego pojemnika. Jedynym utrudnieniem w tej metodzie było osiągnięcie idealnej konsystencji pasty.
Jak doczyścić plastikowy pojemnik - płyn do dezynfekcji rąk
Czas: 46 minut
Ocena: 5/5
Jak to zrobić? Do zabrudzonego pojemnika wlewamy trochę płynu do dezynfekcji rąk. Odstawiamy na około 45 minut. Po tym czasie wycieramy płyn papierowym ręcznikiem, a pojemnik przed użyciem myjemy wodą z mydłem i osuszamy.
Efekt końcowy: Rewelacyjny! Płyn do dezynfekcji świetnie usunął zabrudzenia - część z nich została zebrana ręcznikiem papierowym podczas wycierania. Przed użyciem najlepiej jeszcze umyć pudełka i osuszyć.