W miejscowościach, w których Grupa Żywiec ma swoje browary, pojawiają się specjalne punkty, gdzie będzie można zwrócić butelkę bez okazywania paragonu. Strefy zwrotów funkcjonują w pełnym reżimie sanitarnym. Ponadto za każdą zwróconą butelkę, Grupa Żywiec przekaże 1 zł na zakup posiłków dla pracowników ochrony zdrowia od lokalnych restauracji.
Mobilne punkty pojawią się w Elblągu (4-6 grudnia), Leżajsku (11-13 grudnia) i Żywcu (18-20 grudnia), a były już dostępne w Namysłowie (20-22 listopada) i Warce (27-29 listopada).
Celem akcji jest promowanie zwrotu butelek jako działania mającego pozytywny wpływ na środowisko. Wsparcie lokalnych restauracji oraz personelu medycznego (posiłki zakupi firma Gastroakcja.pl, dzięki której konsumenci mogą nabywać vouchery na posiłki w restauracjach, które otworzą się po zniesieniu obostrzeń) to dodatkowe działania związane z obecną sytuacją w Polsce.
Lokalne działania są częścią większej akcji promującej opakowania zwrotne, która trwa w całym kraju. W jej ramach konsumenci mogą zwracać puste butelki po produktach Grupy Żywiec bez okazania paragonu. Jak wynika z badań przeprowadzonych wcześniej, większość osób nie sięga po butelki zwrotne właśnie przez niechęć do zbierania paragonów, czytamy na Portalu Spożywczym. Zwracać można butelki po produktach marek wchodzących w skład Grupy Żywiec: Żywiec, Warka, Warka Radler, Leżajsk, EB, Tatra, Namysłów Pils, Specjal, Królewskie, Brackie Żatecky Pils.
Akcja jest także rozszerzeniem "Świątecznej Zwrotki Ż" - przedsięwzięcia, które w ubiegłym roku zachęcało klientów z Żywca do zwracania butelek. Wtedy za każdą butelkę przeznaczano 1 zł na zakup oraz posadzenie drzew tlenowym w Żywcu. Akcja cieszyła się wówczas ogromnym zainteresowaniem - w ciągu 10 dni zebrano 6800 butelek zwrotnych.
Grupa Żywiec od kilku lat stara się promować opakowania zwrotne i podkreślać pozytywny wpływ ponownego użycia surowców na środowisko. Działania, takie jak podniesienie kaucji oraz akcja "Daj butelce drugie życie" sprawiły, że łącznie zebrano aż 55 mln butelek. Jak mówi Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec:
Każda zmiana zaczyna się od postawienia małego kroku. Zachęcamy mieszkańców, by przyłączyli się wspólnie z nami do tej ekologicznej akcji. Realizując kampanię „Daj butelce drugie życie” umożliwiliśmy oddawanie butelek zwrotnych bez paragonu już w kilku tysiącach sklepów na terenie całej Polski, a tegoroczna kampania, którą prowadzimy w naszych małych ojczyznach, tylko to podkreśla. Kupując piwo w butelce zwrotnej, dokonujemy dobrego wyboru dla środowiska, a oddając je do sklepu, mamy realny wpływ na ograniczenie emisji CO2.