Barszcz czerwony - blady, czarny lub po prostu niesmaczny? Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

Barszcz czerwony pojawia się na naszych stołach nie tylko w Wigilię, ale ten świąteczny jest wyjątkowy, prawdziwie wyczekany. Podany z uszkami powinien stanowić prawdziwy przysmak wigilijnej kolacji. Co zrobić, aby był naprawdę smaczny? Sprawdźcie, jakie błędy najczęściej popełniamy przy robieniu barszczu i w jaki sposób ich uniknąć.

Barszcz - obowiązkowy na świątecznym stole

Barszcz czerwony jest najpopularniejszą zupą pojawiającą się na wigilijnych stołach Polaków. Pachnący, aromatyczny doskonale smakuje z uszkami, ale także podany z krokietami lub kulebiakiem. Co zrobić, by barszcz czerwony wyszedł idealny? Dlaczego czasem robi się czarny lub przeciwnie – blady? Sprawdźcie, jakich błędów unikać, by świąteczna zupa była arcydziełem.

Dlaczego barszcz ciemnieje?

Dlaczego barszcz robi się czarny? Przyczyn, dla których barszcz nabiera czarnego koloru, może być kilka. Pierwsza z nich jest bardzo prosta i nie jest błędem. Jeśli przygotujecie barszcz czerwony na dużej liczbie  buraków, zupa może przybrać tak intensywny kolor, że będzie wydawał się czarny. Jeżeli lubicie taki barszcz, to nie ma problemu!

Inną przyczyną ciemnienia barszczu może być woda, w której moczyły się suszone grzyby. Jeśli dodajecie je do barszczu, śmiało możecie wlać też ciemną wodę pozostałą po moczeniu, ale pamiętajcie, by z barszczu czerwonego nie powstała zupa grzybowa! Wyrównajcie w razie czego smak odpowiednią ilością buraczków.

Barszcz czerwony można zaprawić kwasem buraczanym. Wlewa się go na koniec gotowania zupy, by otrzymać smak idealny. Potem jednak nie należy już jej gotować! Wówczas bowiem wytrącają się związki, które sprawiają, że zupa przybiera niemalże czarny kolor.

Jeśli zaś nie dodacie żadnego kwasu, barszcz może przybrać kolor brązowawy. Aby zachował swój idealny kolor, zamiast kwasu buraczanego, można także dodać sok z cytryny lub odrobinę octu winnego.

Zobacz wideo Sprawdźcie, jak my przygotowujemy wigilijny barszcz. Instrukcja krok po kroku:

Dlaczego barszcz jest blady?

Bladoczerwona barwa barszczu również nie jest pożądana. Przede wszystkim może wynikać ze zbyt małej liczby buraków w stosunku do bulionu, na którym gotuje się zupę. Wtedy smak barszczu będzie mało wyraźny, słaby. Zamiast dodawać moc przypraw lub polepszaczy, dodajcie po prostu jeszcze trochę buraków.

Zdarza się także, że barszcz, którego barwa była idealna, po gotowaniu staje się blady. Jest to konsekwencja zbyt długiego gotowania zupy. Należy pamiętać, że barszcz czerwony gotujemy dość krótko, tylko do momentu, aż warzywa będą miękkie. Inaczej zupa straci swój piękny kolor. Jeśli barszcz blednie, gdy go odgrzewacie, dodajcie po prostu dodatkowy kawałek buraka. Nawet jeśli nie zagotuje się na tyle, by od razu go zjeść, jego sok doskonale zabarwi zupę.

Jak poprawić smak barszczu?

Idealny barszcz czerwony łączy w sobie smak słony, kwaśny, a nawet lekko słodki i pikantny. Kluczem do tej kompozycji jest duża zawartość buraków, dobrze dobrane przyprawy oraz wywar. Należy pamiętać, że barszcz czerwony gotujemy na bulionie – w wersji postnej może być warzywny, jeśli przygotowujemy go z innej okazji, najlepiej ugotować go na mięsie wieprzowym.

Barszcz powinien być dobrze doprawiony. Dodatek kwasu (lub soku z cytryny czy octu winnego) jest bardzo ważny nie tylko ze względu na kolor. Poza tym do barszczu należy dodać majeranek, a także pieprz i sól – ich ilość dostosujcie do własnych upodobań kulinarnych.

Jeśli do przygotowywania barszczu używacie półproduktów, zwróćcie uwagę na ich jakość. Koncentrat nie powinien mieć sztucznych dodatków. Jeżeli robicie barszcz na wywarze z kostki, jej smak może zaburzać smak barszczu. Poszukajcie naturalnych odpowiedników kostek rosołowych, których skład opiera się na suszonych warzywach i przyprawach.

Taką "kostkę" rosołową możecie też przygotować samodzielnie. Mamy prosty przepis:

Więcej o:
Copyright © Agora SA