Zimą, zwłaszcza podczas mrozów, wiele osób decyduje się dokarmiać ptaki, by pomóc im przetrwać najtrudniejsze czasy. Do dokarmiania często wykorzystywany jest suchy chleb i inne pieczywo. Niestety nie jest to dobre pożywienie dla ptaków. Zatem co warto im dawać? Mamy kilka wskazówek.
Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni dla ptaków pokarm. Dlaczego chleb nie jest najlepszym pomysłem? Chodzi o zawartość soli oraz innych składników, które mogą im zaszkodzić. Zła dieta może wywołać u nich nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zatrucie pokarmowe, ale również doprowadzić do poważniejszych chorób. Jedną z nich jest choroba "anielskich skrzydeł", czyli deformacja ostatniego stawu w skrzydle. Takie uszkodzenie uniemożliwia ptakom latanie.
Jeśli macie czerstwy lub suchy chleb, zróbcie z niego domową bułkę tartą, przygotujcie smażony chleb w jajku, kotlety z czerstwego chleba czy pyszne knedle tyrolskie.
Poza tym trzeba również pamiętać, że żołądki zwierząt to nie śmietniki. Pod żadnym pozorem nie dokarmiamy ich zepsutym, spleśniałym czy zgniłym jedzeniem!
Czym w takim razie można nakarmić ptaki? Czy w naszej kuchni znajdziemy odpowiednie produkty? Oczywiście, że tak! Do karmienia ptaków doskonale nadają się różne ziarna i nasiona. Wybierzcie słonecznik (ziarna w łupinkach chętnie zjedzą większe ptaki, ziarna łuskane - mniejsze), ale tylko ten naturalny, niesolony i niesmażony. Dobrym pomysłem jest także drobna kasza (nie może być palona i oczywiście solona!), pszenica lub owies.
Niektóre ptaki chętnie jedzą tłuszcze. Jeśli chcecie obserwować sikorki lub dzięcioły, możecie zawiesić kawałek słoniny. Najbezpieczniej wystawić ją wtedy, gdy temperatury utrzymują się poniżej zera - w wyższych temperaturach słonina szybko się zepsuje.
Co z owocami i warzywami? Jabłka pokrojone na kawałki to przysmak drozdów. Jeżeli wybieracie się do parku, by karmić kaczki i inne ptaki wodne, możecie wziąć pokrojone w kostkę gotowane warzywa. Oczywiście nie może znaleźć się w nich sól.
O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimą? Warto pamiętać, by wybrać jedno konkretne miejsce - ptaki zapamiętają, że to właśnie tam znajdą pożywienie, a my będziemy mogli je obserwować. Dobrze też pomyśleć o założeniu tradycyjnego karmnika. Pamiętajmy, żeby nie kierować się własną wygodą (np. dobrym widokiem z okna), ale dobrem naszych ptasich gości. Przede wszystkim ptaki muszą mieć łatwą drogę ucieczki. Karmnik lub miejsce musi być łatwo dostępne, a nie głęboko ukryte. Pamiętajmy o regularnym dosypywaniu pokarmu i usuwaniu niezjedzonych resztek, zwłaszcza jeśli temperatury są stosunkowo wysokie. Jeśli kupujemy gotowe produkty do karmienia ptaków, np. kule tłuszczowe, pamiętajmy o usunięciu siatek i innych elementów, w które ptaki mogą się zaplątać.