Przygotowanie zakwasu jest czasochłonne, ale są szybsze alternatywy. Czym są biga i poolish? Jak zrobić na nich prosty chleb?

Chcielibyście piec domowe pieczywo, ale długie przygotowywanie zakwasu was zniechęca? Mamy dla was proste rozwiązanie. Sprawdźcie, czym są biga oraz poolish, i upieczcie pyszny chleb lub bułki bez konieczności długiego czekania.

Domowy chleb to prawdziwy przysmak, ale przygotowywanie zakwasu i czekanie na niego zniechęcają niektórych do pieczenia. Dla wszystkich tych osób mamy wskazówkę: sprawdźcie, czym są biga i poolish. A potem do dzieła - z ich dodatkiem pieczenie domowego pieczywa nie będzie już tak trudne. 

Zobacz wideo Zobaczcie także, jak zrobić chleb bez drożdży. Mamy prosty przepis

Biga - co to jest? Jak się robi bigę? 

Biga to zaczyn z mąki (najlepiej użyć typu 450), wody i drożdży. Przygotowujemy go w proporcjach: 100 proc. mąki pszennej, 44 proc. wody i 1-2 proc. drożdży (w warunkach domowych ilość wody można zaokrąglić do 50 proc.). Jeśli więc przygotowujemy bigę z 200 g mąki, to dodajemy 100 g wody i 4 g drożdży. Następnie biga powinna fermentować przez 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Poolish - co to jest? Jak się robi poolish? 

Poolish to zaczyn, który nazywany jest również wodnistą bigą. Przygotowujemy go w proporcjach 100 proc. mąki pszennej i 100 proc. wody. Ilość drożdży w zaczynie poolish jest zmienna i zależy od czasu, przez który zaczyn ma dojrzewać. Im więcej drożdży dodamy, tym krótszy czas oczekiwania, a przykładowa zawartość procentowa drożdży w zaczynie to 0,1-1 proc. przy leżakowaniu 24 godziny, 3 proc. przy leżakowaniu 4-5 godzin. Jeśli robimy zaczyn z 200 g mąki i 200 g wody, a ma leżakować 24 godziny, to dodajemy 2 g drożdży (1 proc.). Jeśli zaś chcemy zrobić ciasto już po 4-5 godzinach, trzeba dodać 6 g drożdży.

Biga i poolish - wypieki

Co można upiec na bidze i poolish? Bardzo różne pieczywo! Oba zaczyny są znane w różnych stronach świata i stosowane do wypieku chleba. Na bidze przygotowuje się na przykład znaczną część pieczywa we Włoszech. Wypieki, które powstają na bidze i poolish, mają wspaniałą konsystencję, mięciutkie i puszyste ciasto, chrupiącą skórkę, a do tego są bardzo "mięsiste". Na tych zaczynach można zrobić nie tylko chleb, lecz także bułki, ciasto na pizzę, chałkę czy drożdżówki

Przepis na prosty chleb na bidze

Składniki:

Na bigę:

  • 200 g mąki pszennej (typ 450),
  • 100 g wody,
  • 2 g świeżych drożdży

Na ciasto:

  • 400 g mąki pszennej (typ 450),
  • 250 ml wody,
  • 4 g świeżych drożdży,
  • szczypta soli

Jak zrobić prosty chleb na bidze?

Przygotowujemy bigę: Do miski wsypujemy mąkę, wlewamy wodę i dodajemy drożdże. Wszystko mieszamy, zagniatamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie wyrośnięty zaczyn mieszamy ponownie i odstawiamy na 24 godziny.

Przygotowujemy ciasto na chleb: Do dużej miski wsypujemy mąkę, wlewamy wodę (3/4 ilości), mieszamy i zostawiamy na 3 godziny do autolizy. Po tym czasie drożdże mieszamy z pozostałą ilością wody, dodajemy do ciasta. Wlewamy także przygotowany wcześniej zaczyn. Ciasto wyrabiamy, aż stanie się gładkie i elastyczne. Przekładamy je do naczynia natłuszczonego oliwą na godzinę.

Przygotowujemy chleb: ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką i krótko wyrabiamy. Formujemy bochenek i układamy na blasze wyłożonej papierem lub w naczyniu do pieczenia chleba. Piekarnik rozgrzewamy do najwyższej temperatury, a na chlebie (tuż przed włożeniem) robimy delikatne nacięcia. Chleb wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 5 minut w najwyższej temperaturze, a potem przez 25 minut w 200 st. C. 

Znacie bigę i poolish? Macie swoje sprawdzone przepisy na wypieki? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA