Parmezan nie jest ani wegański, ani nawet wegetariański. Ale jego zamiennik posmakuje też mięsożercom

Przeszliście na dietę wegetariańską? Niestety powinniście zrezygnować również z parmezanu. Na szczęście istnieje zamiennik tego sera, który łatwo przygotujecie w domu. Sprawdźcie, jak zrobić wegański parmezan.

Parmezan nie jest wege

Dieta wegetariańska to nie tylko rezygnacja z mięsa, ale także z innych produktów, do których przygotowania konieczne było zabicie zwierzęcia. Wegetarianie unikają więc np. żelatyny robionej m.in. z kości. Warto wiedzieć, że z podobnych względów powinni zrezygnować także z niektórych serów, na przykład parmezanu. I to bynajmniej nie przez mleko - mówimy przecież o wegetarianizmie, a nie weganizmie - ale przez obecność podpuszczki pochodzenia zwierzęcego.

Podpuszczka jest enzymem trawiennym, dzięki któremu mleko krzepnie i powstaje ser. W niektórych serach - w tym właśnie w parmezanie - wykorzystuje się podpuszczkę pozyskaną z żołądków cieląt. Do produkcji większości serów żółtych wykorzystuje się inne rodzaje podpuszczki, które są wegetariańskie, ale w wypadku tradycyjnych - w tym Parmigiano Reggiano - lepiej spojrzeć na skład. 

PiwoMyśleliście, że te produkty są wegetariańskie? Niekoniecznie. Na liście m.in. sery, żelki i piwo

Wegański parmezan - przepis

Na szczęście smaczny zamiennik parmezanu można przyrządzić samodzielnie. Nie ma on co prawda identycznego smaku, co prawdziwy ser, ale doskonale uzupełni takie dania, jak roślinne spaghetti, sałatkę czy zapiekankę. Jak zrobić wegański parmezan?

Składniki:

  • 100 g orzechów nerkowca,
  • 3 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych,
  • łyżeczka soli czosnkowej

Wegański parmezan - sposób przygotowania 

Orzechy nerkowca wrzucamy na suchą patelnię i prażymy przez kilka minut, aby wydobyć głębię ich aromatu. Podczas prażenia nerkowce mieszamy i pilnujemy, aby się nie spaliły. 

Następnie przestudzone orzechy przesypujemy do misy blendera, dodajemy drożdże i sól czosnkową. Blendujemy, aż osiągniemy konsystencję kruszonego parmezanu. W razie potrzeby dodajemy trochę więcej soli. 

Tak przygotowany wegański parmezan można przechowywać w szczelnie zamykanym słoiczku w lodówce. Najlepiej zjeść go w ciągu miesiąca. 

Zobacz wideo Słyszysz: dieta roślinna - myślisz: nuda? To spróbuj teraz przejść obojętnie obok tych wegańskich nerkowników

Wegański parmezan - wskazówki

  • do zrobienia "parmezanu" można także użyć łuskanych migdałów lub nieprażonych orzechów nerkowca - wtedy konsystencja będzie mniej krucha, bardziej miękka,
  • płatków drożdżowych nie można zastąpić np. suszonymi drożdżami lub tymi w kostce, ponieważ grozi to sensacjami żołądkowymi. Drożdże wykorzystane do parmezanu muszą być nieaktywne, a więc takie, które tylko nadają smak, ale nie powodują fermentacji. Znajdziecie je w sklepach lub w działach ze zdrową żywnością albo w sklepach internetowych.