Ile kalorii mają faworki? Oto alternatywa dla pączka w tłusty czwartek i jej kalorie

Czy wiesz, ile kalorii mają faworki i jak wypadają na tle pączków? Warto poznać kaloryczność tej słodkiej karnawałowej przekąski tuż przed tłustym czwartkiem 2021.

Skąd się wzięły faworki?

Nie chodzi wyłącznie o to, ile kalorii mają faworki, ale również o kulinarną tradycję. Okazuje się, że te smaczne i proste ciastka mają długą historię, zdążyły też obrosnąć ciekawymi opowieściami i legendami. Jedna z nich głosi, że faworki powstały przez zupełny przypadek. Zawinił młody cukiernik, który w nieuważny sposób wrzucił kawałek ciasta na pączki do wrzącego oleju. Okazał się być do tego stopnia nieporadny w sztuce cukierniczej, że ciasto zwinęło się i usmażyło na rumiany kolor, nim zdążył je wyciągnąć. Ciekawość pchnęła go jednak do tego, żeby spróbować swojego dzieła. Ku jego zdziwieniu - okazało się być bardzo smaczne. W końcu też inni zaczęli naśladować wyrób faworków.

Zobacz też: Oponki serowe: pyszna przekąska w sam raz do kawy

Tyle dowiemy się z legendy. Faktycznie przypuszcza się, że faworki przywędrowały na ziemie polskie z Niemiec lub Litwy. Z czasem zmieniała się receptura ciasta, które stało się lekkie i z mniejszą zawartością tłuszczu. Sama nazwa pochodzi od francuskiego ''faveur'' oznaczającego wstążeczkę. Wzięła się od charakterystycznego kształtu faworków.

Faworki - kcal w 100 g produktu 

Ile kalorii mają faworki? Chociaż bardzo lubimy się nimi zajadać nie tylko w tłusty czwartek, to bardzo często mamy później wyrzuty sumienia. Czy faktycznie faworki są tak kaloryczne i w nadmiarze mogą szkodzić zdrowiu i pięknej figurze? Pomimo tego, że robi się je z lżejszego ciasta, niż to przeznaczone na pączki, należą do bardzo kalorycznych produktów. Przyjmuje się, że klasyczny faworek (17-18 g) może mieć do 90 kcal. Problem leży jednak gdzie indziej - niewiele osób zadowoli się zjedzeniem jednego niewielkiego ciasteczka. Chętnie sięgamy więc po większą ich ilości. Już po zjedzeniu 100 g (nieco ponad pięć sztuk) tych łakoci bez problemu przekroczymy 500 kcal. Warto dodać, że pączki posiadają duże zróżnicowanie kaloryczne. Mogą mieć od 250 do nawet 370 kcal w jednej sztuce. Wiele zależy zwłaszcza od posypki i nadzienia. Stosunkowo mało kalorii będą miały ciastka z adwokatem, ale już tradycyjny pączek z lukrem i nadzieniem różanym to ok. 350 kcal. 

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże, czyli karnawałowe słodkości

Kalorie i faworki. Od czego zależy ich ilość?

Chociaż kalorie i faworki są ze sobą nierozłączne, to możemy zadbać o to, żeby nieco ograniczyć kaloryczność tego rodzaju domowych słodyczy. Ile kalorii mają faworki w zdrowszej wersji? To zależy głównie od produktów, których użyjemy w zamian za tradycyjne i techniki przygotowania. W przypadku faworków dietetycznych można zejść nawet do poziomu 32 kcal w jednym ciastku. Zamiast masła, smażenia w głębokim oleju i śmietany, używa się jogurtu naturalnego i piecze je w piekarniku. Zamiast cukru można użyć np. stewii. Dobrym wyborem jest też mąka pełnoziarnista. Oczywiście ciastka różnią się od tych, które przygotowuje się, smażąc w głębokim oleju, ale również są chrupiące i smaczne.

Faworki - kalorie, które trzeba spalić

Niezależnie od tego, ile kalorii mają faworki, można sobie pozwolić na więcej pod warunkiem zachowywania sportowego trybu życia. Najlepszym antidotum na obżarstwo w tłusty czwartek będzie więc ruch w kolejne dni. Niestety, by pozbyć się pustych kalorii, które przyswoimy wraz ze 100 g faworków, konieczne jest:

  • półtorej godziny treningu nordic walkingu
  • pływanie przez 50 minut
  • godzina gry w tenisa
  • bieganie z prędkością 14 km/h przez pół godziny
  • prawie 15 godzin leżenia (bez podjadania!)

Chociaż leżenie po zjedzeniu czegoś dobrego wydaje się być naturalne, to jest niezbyt efektywne. Mimo wszystko warto chyba wybrać którąś z aktywności fizycznych, która zajmie nam mniej, niż 15 godzin. Wtedy nie musimy mieć wyrzutów z powodu smakowitych faworków zjedzonych w tłusty czwartek. 

Zobacz też: Wegańskie pączki: czym się różnią od zwykłych i jak je zrobić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.