Śledzik 2021: co przygotować na ostatkową kolację?

Śledzik 2021 przypada we wtorek, 16 lutego. Jak przygotować tradycyjną ostatkową przystawkę? Sprawdź proste przepisy na śledzika.

Śledzik 2021: kiedy wypada?

Śledzik 2021 przypada dokładnie we wtorek 16 lutego. Jest to ostatni moment na karnawałowe szaleństwa. Śledzik, inaczej zwany także ostatkami lub zapustami poprzedza Środę Popielcową, która w tradycji chrześcijańskiej otwiera Wielki Post, czyli okres przygotowujący do Świąt Wielkanocnych. 

Tegoroczny śledzik wyglądać będzie nieco inaczej. Dotąd w ostatkowym tygodniu odbywało się mnóstwo imprez zarówno w klubach, jak i restauracjach czy hotelach. Obecnie, mimo otwarcia części z tych obiektów, wciąż obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych, które są nieodłącznym elementem ostatków. Wiele wskazuje więc na to, że możemy ten wieczór spędzić w gronie rodzinnym w domu lub korzystając z oferty instytucji kulturalnych, które powoli wracają do normalnej pracy.

Śledzik: ostatki i związane z nimi zwyczaje

Śledzik, czyli ostatki i ich tradycja jest ściśle związana z obrzędami religijnymi. Czas poprzedzający Wielki Post, a dokładnie pomiędzy Tłustym Czwartkiem a Środą Popielcową był przeznaczony na zabawy, szaleństwa, a przede wszystkim na obfite jedzenie, którego w Wielkim Poście należało sobie odmówić. 

Śledzik: przepisy, które warto znać

Jeśli przygotowujemy ostatkową kolację dla najbliższych, nie może na niej zabraknąć śledzika. Jak go przygotować? Tę, tradycyjną w tym dniu, rybę możemy podać na wiele sposobów. Oto kilka przepisów na śledzie:

  • śledzie pod pierzynką

Składniki: filety śledziowe w oleju, sos sałatkowy czosnkowy, marchewka, ziemniaki, cebula, 15 dag sera żółtego, 3-4 korniszony, majonez, natka pietruszki

Ziemniaki i marchew ugotować i pokroić. Pokroić cebulę i ogórki. Sos wymieszać z majonezem. Śledzie pokroić na mniejsze kawałki i ułożyć na półmisku, a następnie wyłożyć na nie pokrojone warzywa i sos. Wierzch posypać serem i natką pietruszki.

  • śledzie z cebulką w oleju

Składniki: filety śledziowe, średnia cebula, cytryna, liść laurowy, ziele angielskie, olej

Śledzie pokroić na mniejsze cząstki. Cytrynę i cebulę pokroić w plastry i ułożyć na dnie słoika. Dodać liść laurowy, ziele angielskie układać warstwami na przemian ze śledziem. Całość zalać olejem i odstawić na dobę do lodówki.

Zobacz wideo Śledzie po japońsku

Śledzik: tradycja, która towarzyszy ostatkom

Śledzik jest zapisany w naszej tradycji, choć w każdym regionie obchodzi się go nieco inaczej. Określenie "śledzik" na wieczór poprzedzający Środę Popielcową najbardziej rozpowszechnione jest na Kaszubach, gdzie śledź był podawany biesiadnikom jako najważniejsze danie podczas karnawałowej imprezy. Według przekazów nazwa ta może być związana jeszcze z jednym obrzędem. Mianowicie osoby, które odmówiły zabawy we wtorek przed Popielcem, były za karę biczowane śledziem zawieszonym na sznurze. 

Ostatki: śledzik. Jak obliczyć datę?

Data śledzika, czyli ostatków jest ściśle uzależniona od Wielkanocy w danym roku. Oznacza to, że co roku obchodzimy je w innym terminie. Ostatki przypadają tuż przed Popielcem, który z kolei ma miejsce 40 dni przed Wielkanocą. W tym roku Popielec będziemy obchodzić 17 lutego, a Wielkanoc 4 kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.