Czarne plamy na bananach? Wiele osób niepotrzebnie wyrzuca owoce. Sprawdzamy, co oznaczają zmiany na skórce

Wyrzucacie banany, które mają czarnobrązowe plamy na skórce? Nie róbcie tego! Takie owoce wciąż nadają się do spożycia. Sprawdźcie, co oznaczają niektóre zmiany na bananach

Banany są dostępne w sklepach przez cały rok. Można je dodawać do owsianek, ciast i deserów, robić z nich pyszne koktajle, piec chlebek bananowy, czy po prostu zjeść w ramach przekąski. Niektórzy przepadają za lekko niedojrzałymi zielonkawymi bananami, inni wolą, gdy są one mocno żółte i miękkie. Na skórce starszych bananów pojawiają się niekiedy ciemnie plamki - czarne i brązowe. O czym one świadczą? 

Czarne plamki na bananach - co oznaczają?

Banany są zrywane zanim jeszcze w pełni dojrzeją - są wtedy zielone, a w ich skórce znajduje się wiele chlorofilu. W kolejnych dniach po zerwaniu składnik ten zmienia się w karoten, a barwa owoców staje się coraz bardziej żółta. Owoce też dojrzewają i miękną. Z czasem, gdy banany żółkną, na ich skórce pojawiają się ciemnobrązowe lub czarne plamki. Wielu osobom kojarzą się one z pleśnią lub zgnilizną, dlatego takie owoce często lądują w koszu. Niesłusznie! Dojrzałe banany nabierają cennych właściwości - wytwarzają Czynnik Martwicy Nowotworów (Tumor Necrosis Factor). Im dojrzalsze banany i im więcej takich plamek, tym więcej go zawierają.

Spożywanie mocno dojrzałych bananów jest zalecane w diecie antynowotworowej. Nie jest to oczywiście czynnik, który uchroni nas przez zachorowaniem, ale może mieć pozytywny wpływ. 

Kto nie powinien jeść przejrzałych bananów?

Niestety mocno dojrzałe banany nie są dla wszystkich. Niektórzy powinni unikać ich ze względu na choroby, np. cukrzycę czy insulinooporność. Banany - a przejrzałe szczególnie - mają bowiem bardzo wysoki indeks glikemiczny. Są także bardziej kaloryczne, a więc niezalecane w dużych ilościach osobom na diecie odchudzającej. 

Kiedy wyrzucić banany?

Czy to oznacza, że wszystkie pociemniałe banany można jeść bez obaw? Niestety nie. Jeśli widzimy, że owoce zaczynają gnić, pleśnieć lub są uszkodzone, to niestety należy je wyrzucić. Jeżeli zaś przez środek banana (obranego owocu) przebiega czerwonawa linia, to również trzeba się ich pozbyć. Taka linia to znak, że owoc został zaatakowany przez pleśń nigrospora, która jest szczególnie groźna dla osób na nią uczulonych.

Macie ochotę na deser z bananami? Koniecznie sprawdźcie przepis na chlebek bananowy z serem

Zobacz wideo Bananowy deser z masą orzechową w czekoladzie. Nic lepszego dziś nie zjesz
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.