Gdy w sklepach znikną walentynkowe prezenty, zwykle na półkach pojawia się wiosna. Sadzonki kwiatów, nasiona, narzędzia ogrodnicze... A obok nich króliczki, kurczaczki i pisanki. Początek wiosny oznacza powiem, że już niebawem święta wielkanocne. Sprawdźcie, kiedy jest Wielkanoc 2021!
Wielkanoc w chrześcijaństwie upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest poprzedzona 40-dniowym okresem postu oraz Wielkim Tygodniem. Święta te obchodzą nie tylko osoby wierzące - wielkanocne tradycje oraz symbolika są mocno zakorzenione w tradycji. Wielkanoc to święto ruchome, co znaczy, że w każdym roku jej data jest inna. Jak się ją wyznacza? Otóż w krajach zachodnich (związanych tradycyjnie z wyznaniami katolickimi i protestanckimi) Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (czyli po 21 marca). Święta wypadają zatem zawsze w okresie między 22 marca a 25 kwietnia włącznie.
Jak sytuacja wygląda w bieżącym roku? Pełnia księżyca wypada 28 marca, a zatem niedzielę wielkanocną będziemy obchodzić 4 kwietnia. Jak będą wyglądały święta wielkanocne 2021? Po raz drugi będzie na nie miała wpływ epidemia koronawirusa. W ubiegłym roku był to jej początek, zalecano ograniczyć spotkania rodzinne oraz praktyki religijne odbywające się poza domem. Jak będzie w tym roku? Święta bez wątpienia będą się różnić od tych sprzed kilku lat, ale wiele będzie zależeć od sytuacji epidemicznej.
Kiedy wypadają inne dni związane z Wielkanocą? Za nami już tłusty czwartek, katolicy obchodzili też Środę Popielcową - to oznacza, że trwa już post. Jak wygląda kalendarz świąteczny? 28 marca, czyli tydzień przed Wielkanocą, wypada Niedziela Palmowa i rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Wielki Czwartek przypada 1 kwietnia, Wielki Piątek 2 kwietnia, a Wielka Sobota 3 kwietnia. Potem następują święta wielkanocne - Niedziela Wielkanocna - 4 kwietnia i Poniedziałek Wielkanocny (tzw. Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dygus) 5 kwietnia.
Święta wielkanocne to także wyjątkowe potrawy, które przygotowywane są na tradycyjne spotkania w gronie najbliższych osób. Do najważniejszych produktów w tym czasie należą jajka oraz mięso. Na obiad w Niedzielę Wielkanocną podaje się zwykle żurek lub barszcz biały z jajkiem na twardo i białą kiełbasą. Poza tym podczas uroczystego śniadania serwuje się sałatki z jajkiem, jajka w majonezie, pieczone mięso, domowe pasztety, a także nowalijki. Do tego podawany jest chrzan oraz ćwikła. Na deser jemy w tym czasie mazurek, paschę i makowiec.
Ze względu na zmiany żywieniowe coraz bardziej popularna jest Wielkanoc wegeteriańska lub nawet wegańska. Tradycyjne dania wyglądają trochę inaczej - podaje się warzywne pasztety, lekkie sałatki na bazie nowalijek, roślinne kiełbaski lub kabanosy. Żur lub barszcz biały gotowane są na wywarze z warzyw. Ci, którzy nie jedzą jajek, przygotowują dania z tofu lub na przykład warzywną galaretę na bazie agaru.
Chociaż do Wielkanocy jest jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć wcześniej o daniach, które chcemy wtedy podać.