Ciasto na mazurek. Jak przygotować spód pod tradycyjny mazurek wielkanocny?

Ciasto na mazurek może być wykonane według różnych przepisów. Które z nich będzie najlepsze na wielkanocny wypiek?

Mazurek: jakie ciasto przygotować, aby zachwycić gości?

Mazurek to część wielkanocnej tradycji w większości polskich domów. Co ciekawe ciasto to pojawia się w nich tylko raz w roku - właśnie przy okazji Wielkanocy. Przygotowanie mazurka nie jest specjalnie skomplikowane - wypiek kusi bogactwem bakalii i innych słodkich dodatków, które sprawiają, że ciasto jest wyjątkowo kaloryczne, ale też ma niepowtarzalny smak. 

Zastanawiasz się, jakie ciasto na mazurek będzie najlepsze? Zazwyczaj mazurki powstają na niskim cieście, które przekłada się różnymi masami, z dodatkiem orzechów, migdałów, bakalii itd. Przepisów i sposobów na wykonanie wielkanocnego mazurka jest bardzo wiele i tylko od inwencji i zdolności przygotowującego zależy jaki mazurek zagości na stole. 

Najczęściej wybierana receptura ciasta na mazurek to dobrze znane wszystkim ciasto kruche. Zagniata się je z dodatkiem tłuszczu, a następnie schładza przed wałkowaniem i pieczeniem. Zdarzają się także mazurki na bazie ciasta orzechowego, marcepanowego czy biszkoptowego. 

Jak zrobić ciasto na mazurka krok po kroku?

Mazurki tradycyjne to ciasta niskie, nieprzekraczające wysokości 4 cm. Najczęściej do ich przygotowania wykorzystuje się prostokątną formę, ale równie dobrze sprawdzi się okrągła lub kwadratowa. 

Jak zrobić ciasto na mazurek? Tradycyjnie spód mazurka wykonuje się z ciasta kruchego. Jest to dość łatwe do przygotowania ciasto, przy którym należy jednak pamiętać, żeby jak najmniej ogrzać składniki do jego wykonania. Dlatego tak istotne jest szybkie jego zagniatanie, najlepiej z wykorzystaniem robota planetarnego. Do zrobienia ciasta na mazurka potrzebować będziemy: 

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • kostka masła
  • 1 żółtko
  • łyżeczka drobnego cukru do wypieków
  • łyżeczka soli
  • 5 łyżek zimnej wody

Do misy przesiać mąkę, następnie wkroić do niej kawałki zimnego masła, dodać pozostałe składniki i rozpocząć zagniatanie. Gdy ciasto będzie gotowe, należy owinąć je folią spożywczą i umieścić w lodówce. Dzięki temu po upieczeniu będzie ono kruche. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie do pieczenia.

Blachę należy posmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Następnie rozwałkowane ciasto włożyć do formy, starając się jak najmniej go dotykać i ogrzewać. Spód nakłuwamy widelcem. Wkładamy do rozgrzanego do 190°C piekarnika i pieczemy około 20 minut, cały czas obserwując - ciasto powinno się lekko zarumienić. Obserwacja jest bardzo ważna, gdyż ciasto kruche łatwo jest przepiec, a wtedy staje się twarde i niesmaczne. Zbyt krótkie pieczenie też nie jest wskazane, gdyż wewnątrz ciasto pozostanie surowe. 

Zobacz wideo Mazurek migdałowy z budyniem i kajmakiem

Jakie ciasto na mazurka? Inne warianty

Ciasto na mazurka niekoniecznie musi być kruche. Jakie jeszcze ciasto na mazurek będzie odpowiednie? Równie dobrze sprawdzą się warianty, takie jak:

  • ciasto drożdżowe

Mazurek bardzo dobrze komponuje się z ciastem drożdżowym. Do wykonania spodu potrzebne są: 0,5 kg mąki, 250 ml mleka, 5 dag świeżych drożdży, 5 żółtek, 15 dag cukru, aromat waniliowy, 10 dag roztopionego masła.

Najpierw przygotowujemy zaczyn: 10 dag mąki, mleko i drożdże roztarte z cukrem łączymy i odstawiamy do wyrośnięcia. Żółtka ucieramy z resztą cukru na gładką masę, dodać do zaczynu, a następnie dodać resztę mąki, aromat. Wyrobić. Przełożyć do formy i odstawić do wyrośnięcia. Piec około 50 minut w temperaturze 170°C.

  • ciasto zaparzane

Ciasto zaparzane również nada się na spód mazurka. Do jego wykonania potrzeba: 5 jajek, 30 dag cukru pudru, 6-7 łyżek wrzątku, cytryna, 30 dag mąki, kostka masła, garść mielonych migdałów.

Jajka ubijamy na parze z cukrem aż do zgęstnienia. Sok z cytryny łączymy z gorącą wodą i powoli wlewamy do masy. Zdejmujemy z garnka i ubijamy aż do ostygnięcia. Dodajemy przesianą mąkę i migdały, a na koniec roztopione masło. Połączyć dokładnie i wlać do formy. Piec ok. 40 minut w temperaturze 200°C. 

Zobacz też: Ciasta wielkanocne - jakie wypieki podać gościom? Podpowiadamy

Więcej o:
Copyright © Agora SA