Śniadanie wielkanocne- co powinno pojawić się na stole? Sprawdź świąteczne menu

Śniadanie wielkanocne występuje najczęściej w tradycyjnej formie. Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? Sprawdź nasze wielkanocne menu.

Śniadanie wielkanocne tradycja Chrześcijan

Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze chrześcijańskie święto, podczas którego obchodzi się wspomnienie misterium paschalnego Jezusa Chrystusa (okres męki, śmierci i zmartwychwstania). Polska Wielkanoc jest bardzo tradycyjna, przy wspólnym śniadaniu poprzedzonym mszą świętą gromadzi się cała rodzina. W trakcie biesiady serwowane są pokarmy poświęcone dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę. Przy okazji Wielkanocy składa się też świąteczne życzenia i częstuje gości tradycyjną kuchnią, która może się odrobinę różnić w zależności od regionu Polski. Jak zorganizować święta? Sprawdź nasze propozycje na tradycyjne wielkanocne śniadanie.

Śniadanie wielkanocne: kiedy i jak zaplanować spotkanie rodzinne? 

Kiedy wypada śniadanie wielkanocne? W 2021 roku pierwszy dzień świąt wielkanocnych wypada w niedzielę 4 kwietnia. Najczęściej śniadanie wielkanocne organizowane jest u rodziców, ale to święto często ma też charakter ''przechodni'', co oznacza, że co roku spotkanie organizuje kolejna rodzina. Jak zaplanować śniadanie wielkanocne i kiedy zacząć przygotowania? Ze względu na inne zobowiązania krewnych, warto zaprosić ich z wyprzedzeniem, nawet miesiąc wcześniej. Duża ilość osób na śniadaniu wielkanocnym wymaga też szczególnych przygotowań w postaci: miejsca, zastawy, czy odpowiedniej ilości krzeseł. Tuż przed świętami czekają nas też zakupy i kilka godzin w kuchni, ale dania na wielkanocne śniadanie można też po prostu zamówić. Kiedy znamy już listę gości i wiemy kiedy i u kogo odbędzie się śniadanie wielkanocne, czas przejść do świątecznego menu. 

Zobacz też: Kiedy jemy śniadanie wielkanocne? Co na nie podać?

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Śniadanie wielkanocne: co to jest i czego nie może zabraknąć 

Co to jest śniadanie wielkanocne? Zdecydowanie nie jest to typowy poranny posiłek. Zgromadzeni goście będą oczekiwać tradycyjnych potraw, ale docenią też kilka dodatkowych smaków. Poniżej prezentujemy listę dań, których nie może zabraknąć: 

Dania na wielkanocne śniadanie- różne smaki 

Tradycja tradycją, ale zapraszając większą ilość gości, warto zadbać o kilka nietypowych dań, które będą miłą niespodzianką dla wegetarian lub wegan. Poniżej prezentujemy nietypowe danie na wielkanocne śniadanie: 

  • bezglutenowy pasztet z soczewicy i fasoli 
  • wegańskie ciasto na bazie marchewki 
  • wegańska smażonka wielkanocna
  • bezglutenowy pasztet z czerwonej soczewicy 
  • mazurek wegański bez glutenu 

Nie wszyscy dysponują odpowiednią ilością czasu i talentem kulinarnym. Przygotowania warto podzielić na poszczególnych członków rodziny lub skorzystać z profesjonalnej pomocy. 

Zobacz też: Sernik królewski - klasyczny, kultowy, przepyszny! Przepis na sernik doskonały na co dzień i od święta

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.