Ciasto królewicz na Wielkanoc. Prosty sposób na zaspokojenie każdego łasucha

Ciasto królewicz to doskonałe połączenie puszystego biszkopta i delikatnej masy budyniowej. Zdradzamy, jak je przygotować krok po kroku.

Ciasto królewicz: przepis podstawowy

Ciasto królewicz to dość popularny wypiek, który większość z nas pamięta ze swojego dzieciństwa. Czasem nazywane jest ono także królewcem, czasem różni się nieco wykonaniem, jednak podstawą zawsze jest idealnie wyrośnięty, puszysty i nasączony biszkopt oraz gładka masa budyniowa. 

Przepis na ciasto królewicz charakteryzuje prostota wykonania, ale także to, że jest to ciasto podzielne (zazwyczaj wykonujemy je z wykorzystaniem dużej blachy, co skutkuje dużą ilość porcji), do którego możemy przemycić ulubione dodatki, np. orzechy czy słodki dżem.

Ciasto królewicz a'la miodownik

Ciasto królewicz można przygotować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie miodowego ciasta, które nada wypiekowi wyjątkowego posmaku. Warto jednak pamiętać, że ciasto królewicz a'la miodownik wymaga czasu, aby zmiękło i nabrało wyjątkowych walorów smakowych. Proces ten przyspiesza nieco przekładanie blatów gorącą masą budyniową. 

Jak przygotować ciasto miodowe do królewicza?

Potrzebne będzie:

  • 3 szklanki mąki pszennej,
  • 3/4 szklanki cukru, 
  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 3/4 kostki masła,
  • 1 jajko, 
  • 3-4 łyżki płynnego naturalnego miodu.

Z podanych składników zagniatamy ciasto. Można to zrobić ręcznie lub z użyciem robota planetarnego. Powstałe ciasto podzielić na dwie części, rozwałkować i piec w temperaturze 180°C przez około 20 minut. 

Zobacz też: Wielkanocne babki według gwiazd kulinariów. Przepisy m.in. na wilgotną babę morelową lub z czerwonym winem

Ciasto królewicz: duża blacha

Jak już wspomniano wyżej ciasto królewicz w dużej blaszce, jest idealne do podzielenia na wiele porcji. Dlatego też królewicz będzie dobrym wyborem jeśli przygotowujemy np. poczęstunek imieninowy do pracy lub ciasto na zabawę karnawałową do przedszkola, lub szkoły. Większość dostępnych przepisów na ciasto królewicz jest dobrana do blachy o wymiarach 24x38 cm, czyli dużej blachy prostokątnej. 

Zobacz wideo Klasyk w nowej postaci, czyli sernik mango

Ciasto królewicz z orzechami: jak zrobić je krok po kroku?

Ciasto królewicz z orzechami bardzo dobrze sprawdzi się także na świątecznym stole. Jego przygotowanie nie wymaga skomplikowanych czynności i powinien poradzić sobie z nimi nawet początkujący cukiernik. 

Składniki:

  • ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, 3/4 szklanki cukru, 3 łyżki płynnego miodu, 3/4 kostki masła, 1 jajko, łyżeczka sody
  • biszkopt: 5 jajek, szklanka cukru, 20 dag mielonych orzechów włoskich, 1,5 szklanki mąki, 5 łyżek oleju, 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • masa budyniowa: 0,5 l mleka, 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki mąki pszennej, 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, kostka masła
  • dodatkowo: czekolada gorzka i śmietanka 36% do wykonania polewy

Przygotowanie:

  1. Przygotowujemy ciasto miodowe. Składniki umieszczamy na stolnicy lub misie robota i energicznie zagniatamy. Gotowe ciasto dzielimy na pół, rozwałkowujemy i umieszczamy w natłuszczonej formie. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 180°C.
  2. Przygotowujemy biszkopt. Całe jajka ubijamy na puszystą masę. Stopniowo dodajemy cukier, przesianą mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia, olej, a na sam koniec zmielone orzechy. Delikatnie mieszamy.
  3. Przygotowujemy masę budyniową. Odlać szklankę mleka i w niej rozpuścić mąki. Resztę mleka zagotować z cukrem. Gdy zacznie się gotować, wlać powoli mleko z mąkami i cały czas mieszać aż zgęstnieje. Dodać masło. Gotować do rozpuszczenia. Natychmiast przekładać placki w kolejności: ciasto miodowe - masa - biszkopt - masa - ciasto miodowe.
  4. Przygotowujemy polewę. Czekoladę rozpuszczamy ze śmietanką. Gdy lekko przestygnie, polewamy ciasto i odstawiamy do lodówki. 

Ciasto królewicz z dżemem

Jeśli chcemy nadać wyjątkowego smaku naszemu ciastu, wówczas możemy je urozmaicić ulubionymi dodatkami. Ciasto królewicz z dżemem zyska kwaskowaty posmak, dzięki czemu zyska na wyrazistości. Możemy do tego zastosować dowolny dżem lub konfiturę. Trafnym wyborem wydaje się być dżem porzeczkowy, który należy nałożyć cienką warstwą na biszkopt przed nałożeniem budyniu. 

Zobacz też: Jak upiec sernik? Ma być pyszny, piękny i równy

Więcej o:
Copyright © Agora SA