Jak przechowywać jajka, by długo zachowały świeżość? Czy należy myć je przed włożeniem do lodówki? Przecież bakterie na ich skorupce mogą przedostać się na inne produkty... Jeżeli macie wątpliwości, koniecznie sprawdźcie porady, które dla was przygotowaliśmy. Dzięki nim na pewno dobrze zadbacie o higienę i bezpieczeństwo przy spożywaniu jajek.
Nie róbcie tego! Dobrze wiemy, że na skorupce jajek gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, więc pokusa, by umyć je od razu po zakupie, jest duża. Jeśli jednak umyjecie jajka i włożycie je do lodówki, szybciej stracą świeżość. Dzieje się tak dlatego, że w ten sposób pozbawiacie je powłoki ochronnej, dzięki której dłużej pozostają świeże. Czy jajka należy myć przed spożyciem? Oczywiście. Zróbcie to tuż przed wykorzystaniem ich do przygotowania potrawy. Jeżeli używacie surowych jajek, koniecznie sparzcie je, by wyeliminować ryzyko zakażenia pałeczkami Salmonelli.
Ze względu na to, że skorupek jaj nie myjemy, musimy pamiętać, by przechowywać jajka w osobnym pojemniku. Wytłaczanki, w których kupujemy jaja w sklepach lub na bazarkach, dobrze się do tego nadają. Jeśli mamy perspektywę otrzymania jajek np. od rodziny lub sami mamy kury, korzystajmy z wytłaczanek lub zorganizujmy inne pudełeczka. Dzięki temu bakterie nie przedostaną się na inne produkty, np. sery czy mięso przechowywane w lodówce.
Dzięki schowaniu jajek do pojemnika, nie będą też one chłonąć zapachów z lodówki,na przykład z otwartej śmietany. Dłużej pozostają świeże i smaczne. Jajka w pudełkach dobrze jest ustawić "do góry nogami". W ten sposób komora powietrzna jajka wolniej się zwiększa i dłużej zachowuje ono świeżość.
W wielu lodówkach można znaleźć specjalne półeczki na jajka, zwykle umieszczone na drzwiach. Nie jest to niestety dobre miejsce na przechowywanie jajek, ponieważ produkty narażone są na częste wahania temperatury, kiedy otwieramy i zamykamy drzwi. Jajka lepiej umieścić na środkowej półce.