Przede wszystkim pasztet domowy to zupełnie inna potrawa, niż oferowane nam gotowe pasztety w słoiczkach, które nie zawsze są zdrowe. Już sama konsystencja jest różna - pasztet domowy raczej kroi się, niż rozsmarowuje. Cenimy go zaś za to, że pozornie jedno danie, może być przygotowane w bardzo różny sposób. Możemy jeść pasztet przygotowywany z różnych rodzajów mięs, ale także z warzywami, soją czy serem. Bardzo ważna jest nie tylko mięsna lub wegańska masa, z której robi się to danie, ale też pozostałe składniki. Istotną rolę odgrywa składnik łączący pozostałe, który wpływa na spoistość pasztetu, ale i jego smak - w tej roli występują głównie jajka, bułka tarta lub mąka.
O tym, jaki pasztet na Wielkanoc wybieramy, często decydują tradycje rodzinne. Warto dodać, że pieczenie pasztetów to kulinarne zjawisko, które sięga starożytnego Rzymu. Nasze tradycje bardziej nawiązują jednak do czasów Ludwika XIV, na którego dworze pasztetnicy mieli mieć szczególnie dużo pracy. Stamtąd zaś sztuka wyrabiania pasztetów przeniknęła do szlacheckiej kuchni staropolskiej. Prawdopodobnie to do niej nawiązujemy przez to, że właśnie na Wielkanoc chętnie widzimy na naszych stołach pasztety.
Jaki pasztet na Wielkanoc najchętniej wybieramy? Wciąż jeszcze królują dania zrobione z różnego rodzaju mięs, ale coraz częściej spotykamy wyroby wegetariańskie i wegańskie. Jaki powinien być? Piekąc pasztet na Wielkanoc, trzeba zadbać o właściwą konsystencję. Powinien być zwarty - nie może się łamać, ani też rozsmarowywać tak, jak produkty kupione w słoiku. Uzyskuje się to najczęściej poprzez dodanie tłustego mięsa (np. podgardle) lub namoczonej bułki. W wersji mięsnej ważne jest dodanie wątróbki odpowiadającej za charakterystyczny smak.
Przepisów jest bardzo wiele, ale jak zrobić pasztet, który idealnie będzie się nadawał na śniadanie wielkanocne? W wersji klasycznej przydadzą się:
Kombinacja różnych rodzajów mięs powinna dać pasztetowi na Wielkanoc odpowiednią konsystencję i smak - ważny jest zwłaszcza udział wątróbek. Od czego zaczynamy?
O tym, jak podać pasztet na Wielkanoc, decydują różne tradycje i przyzwyczajenia. Można to zrobić na zimno lub na gorąco. Coraz częściej robi się to z żurawiną lub sosami - choćby tatarskim, chrzanowym czy koperkowym. Taki sos podajemy oczywiście na zimno.
Zobacz też: Planujemy święta. Inspiracje wielkanocne na dania z jajkami [PRZEPISY]