Idealne ciasto na naleśniki - nie za rzadkie, nie za gęste. Jak je zrobić? Podpowiadamy

Mówi się, że pierwszy naleśnik na pewno się rozpadnie, ale kolejne już usmażą się bez problemu. A co jeśli tak nie jest? Wiele zależy od ciasta. Sprawdźcie, jak przygotować idealne ciasto na naleśniki.

Naleśniki uchodzą za jedno z najłatwiejszych dań, które bez problemu przygotują niewprawieni kucharze. Często jednak okazuje się, że przygotowanie ich wcale nie jest takie proste, bo ciasto rwie się i rozpada albo jest za grube. Jak zrobić idealne ciasto naleśnikowe? Mamy dla was przepis, dzięki któremu na pewno zrobicie pyszne, udane naleśniki.

Jak zrobić dobre ciasto na naleśniki?

Ciasto na naleśniki nie powinno być ani zbyt gęste, ani zbyt rzadkie. Jaka ma być jego konsystencja? Przede wszystkim nie może być w nim grudek - ciasto należy porządnie rozmieszać, najlepiej używając miksera kuchennego. Powinno być ono leiste, przypominać nieco nieubitą śmietanę kremówkę. Po wylaniu go na rozgrzaną patelnię, trzeba je dobrze rozprowadzić po całej jej powierzchni. 

Ciasto na naleśniki - przepis

Składniki (15-17 naleśników):

  • 1 szklanka mąki pszennej,
  • 1 szklanka mleka,
  • 1/2 szklanki wody gazowanej,
  • 2 jajka,
  • 1/3 szklanki oleju rzepakowego,
  • szczypta soli
Zobacz wideo

Jak usmażyć idealne naleśniki?

Do dużej miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajka, wlewamy mleko i wodę. Składniki dokładnie mieszamy, korzystając z miksera kuchennego, powoli wlewamy też olej i dodajemy sól. Ciasto odstawiamy na 15-20 minut. Patelnię rozgrzewamy, rozlewamy na niej porcję ciasta (zwykle jest to jedna chochla na dużą patelnię) i na średnim ogniu smażymy naleśniki. Po usmażeniu układamy je jeden na drugim - dzięki temu dłużej będą ciepłe i wilgotne. 

Wskazówka: zamiast mąki pszennej można użyć mąki żytniej lub innej. Jeśli macie obawy o konsystencję i kruchość ciasta, wymieszajcie ją w stosunku 1:1 ze zwykłą mąką pszenną. 

Warto również pamiętać, by smażyć naleśniki średnim ogniu. Co zrobić jeśli przywierają do patelni? O tym pisaliśmy niedawno.

Więcej o:
Copyright © Agora SA