Rzeżucha na Wielkanoc - skąd wzięła się ta tradycja? Po co się ją wysiewa? Sprawdzamy

Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie, dlaczego na Wielkanoc wysiewa się rzeżuchę? Z czym związana jest ta tradycja? Zaraz wam wszystko wyjaśnimy.

Wysiewanie rzeżuchy to tradycja, w którą angażuje się już najmłodszych domowników. Szybko rosnące zielone kiełki przypominają o zbliżającej się wiośnie, pięknie prezentują się na wielkanocnym stole, a potem świetnie smakują w paście jajecznej czy sałatce. Skąd wziął się zwyczaj wysiewania rzeżuchy?

Dlaczego siejemy rzeżuchę na Wielkanoc? 

Tradycja ta sięga XVII wieku. Rzeżuchę sieje się po to, by postawić na niej figurkę baranka, który jest symbolem zmartwychwstania, niewinności i odkupienia. Baranki wielkanocne wykonywane są zwykle z cukru lub czekolady, ale w niektórych regionach robi się je z ciasta drożdżowego lub z masła. 

Zielona łączka kiełków rzeżuchy symbolizuje zieleń wiosny, odrodzenie się przyrody po jesieni i zimie. Doskonale więc wpisuje się istotę świąt wielkanocnych, w chrześcijaństwie związanych ze zwycięstwem życia nad śmiercią, a w kulturze przede wszystkim z cyklicznością pór roku, pożegnaniem szarej zimy i powitaniem zielonej, pełnej świeżości wiosny. 

Zobacz wideo

Dlaczego warto jeść rzeżuchę?

Chociaż rzeżucha kojarzy się głównie z Wielkanocą, warto sięgać po nią przez cały rok. Ta niepozorna roślinka pełna jest witamin (B, C, E i K) i pierwiastków takich jak magnez, żelazo, wapń, selen, cynk. Powinny ją jeść przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością, problemami z układem kostnym (np. z osteoporozą) czy chorobami tarczycy. Niektórzy badacze twierdzą, że spożywanie rzeżuchy korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Ta niepozorna roślinka ma również działanie moczopędne. Rzeżuchę warto jeść również dla urody - by poprawić stan włosów, skóry i paznokci.

Jak wykorzystać rzeżuchę?

Najpopularniejszym sposobem przyrządzenia rzeżuchy jest zrobienie pasty jajecznej z jej dodatkiem. Można nią posypywać różne dania - np. jajecznicę, kanapki czy zupy krem. Warto dodać ją do owocowo-warzywnego smoothie czy do chrupiącej surówki z nowalijek. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA