Nie koźlarz, tylko koźlarek, a zamiast borowika usiatkowanego - grabowy. Będą nowe nazwy grzybów? Jest ku temu ważny powód

Nadchodzą zmiany w nazewnictwie grzybów. Wiele z nich będzie nazywało się inaczej niż do tej pory. Dlaczego jest to konieczne? Co się zmieni i czy mamy na to wpływ? Wszystko wyjaśniamy.

Gdy tylko przychodzi sezon, udajecie się na grzybobranie? A może dobrze wiecie, jakie owocniki zbierać także w innych porach roku niż późne lato i wczesna jesień? Nazwy grzybów, które używane są dotychczas, już niebawem mogą zostać zastąpione nowymi. Polskie Towarzystwo Mykologiczne powołało specjalną Komisję ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów.

Zmiany w nazewnictwie grzybów. Dlaczego są konieczne?

Jak czytamy na stronie komisji, polskie nazwy grzybów wymagają usystematyzowania. Jak na razie panuje w nich spory bałagan - są rozproszone w różnych źródłach, a niektóre nie pasują do nazw łacińskich. W przypadku niektórych zaszły zmiany nazw grup grzybów, a nazwy konkretnych rodzajów nie zostały przystosowane. Konieczność uporządkowania nazw jest znacząca nie tylko dla naukowców, lecz także dla handlarzy (gdy mowa o grzybach jadalnych) oraz ze względu na ochronę środowiska.

Zobacz wideo Kaszotto z kaszy gryczanej z grzybami

Jakie grzyby zmienią nazwy?

Znaczącym przykładem jest grzyb, który do tej pory nosił nazwę "borowiczak dęty". W związku z nowymi badaniami został on przydzielony do grupy maślaków. Dotychczasowa nazwa jest więc nieadekwatna. Sugeruje się zmianę z "borowiczaka dętego" na "maślaka dętego", co wymaga odnotowania.

Jeśli chodzi o bardziej znane grzyby, to warto zwrócić uwagę na grupę koźlarzy - np. koźlarza bruzdkowanego czy koźlarza grabowego. Zgodnie z nową sugestią powinny one zmienić nazwę na "koźlarek bruzdkowany" i "koźlarek grabowy". Zmiana jest także konieczna w wypadku borowika usiatkowanego (nazwa sugerowana w publikacji z 2004 roku), który znany jest też jako "borowik usiatkowany podgatunek grabowy". Zgodnie z obecną sugestią powinien nosić nazwę po prostu "borowik grabowy".

Poza tym maślak szary powinien według nowych sugestii zostać "maślakiem lepkim", podgrzybek czerwonawy "parkogrzybkiem czerwonawym", podgrzybek brunatny "podgrzybem brunatnym", borowik szatański "krwistoborowikiem szatańskim", a opieńka torfowiskowa "podopieńką torfowiskową". 

Kompletną listę sugerowanych zmian można zobaczyć w dokumencie opublikowanym przez komisję

Więcej o:
Copyright © Agora SA