Jajka trudno się obierają? Wyjaśniamy, dlaczego i jak można tego uniknąć

Dlaczego czasami jajka ugotowane na twardo tak trudno obrać? Mamy dla was wyjaśnienie tego problemu oraz kilka wskazówek, aby obieranie jajek nie było aż tak kłopotliwe.

Na pewno znacie ten problem: podczas obierania jajka na twardo białko przyczepia się do skorupki i odrywa razem z nią. Obieranie staje się długie i problematyczne, a zamiast kształtnego jajka mamy paskudne i poszarpane. Jeśli dodajemy je do sałatki albo robimy pastę jajeczną, to pół biedy! Gorzej, gdy zaplanowaliśmy pyszne faszerowane jajka czy muchomorki z jajek i pomidorów, które muszą nie tylko dobrze smakować, ale także pięknie wyglądać... 

Dlaczego czasem tak trudno obrać jajka? 

Wszystko zależy od świeżości jajek. Te, które leżą już od kilku dni, będzie obrać łatwiej. Świeżutkie jajka mogą sprawiać problemy, ponieważ mają wyższy - czyli bardziej kwaśny - odczyn pH. To powoduje, że zawierająca dużo keratyny błonka, która znajduje się pomiędzy skorupką a białkiem, jest mocniejsza. Mocniej przylega ona do białka jajka i trudniej ją oderwać bez jego uszkodzenia. 

Wraz z biegiem czasu pH jajka spada, keratyna słabnie, więc gdy nie jest bardzo świeże, obiera się je łatwiej. 

Zobacz wideo Śniadanie mistrzów. Kanapka z awokado i jajkiem po benedyktyńsku [HAPS FIT]

Co zrobić, żeby jajka obierały się łatwiej?

Jajka, które kupujemy w sklepie, zwykle mają około 7-10 dni i powinny już mieć niższy odczyn pH. Jeśli kupujecie jajka na bazarku, spytajcie, ile dni mają, a jeżeli hodujecie własne kury, odłóżcie jaja na kilka dni i gotujcie je dopiero po tym czasie. 

Jednym ze sposobów na obniżenie kwasowości jest dodanie sody oczyszczonej do wody podczas gotowania. Niestety często zdarza się, że wpływa ona źle na smak jajka, staje się on bardziej siarkowy. Można także włożyć ugotowane jajko do szklanki z zimną wodą, przykryć ją dłonią i potrząsać - powinno łatwiej obrać się w kilka chwil.

Więcej o: