Marchew należy do gatunku roślin selerowatych i występuje zarówno w stanie dzikim jak i w wersji uprawnej. Jest warzywem o bardzo dużych wartościach odżywczych - stanowi cenne źródło węglowodanów, białka, karotenów, a także witamin: B1 i B2, B6, C, E, H, K, PP oraz składników mineralnych tj.: wapń, żelazo, miedź i fosfor. Jej spożycie pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Jaki rodzaj marchwi siać? Decydując się na uprawę marchwi we własnym ogrodzie lub na działce w pierwszej kolejności należy zapoznać się z dostępnymi odmianami tego warzywa, gdyż wybór ten będzie determinował późniejsze postępowanie w trakcie hodowli. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z odmianą wczesną, średnio późną czy późną. W zależności od tego wysiew należy przeprowadzić kolejno: w kwietniu, w pierwszej połowie maja lub w drugiej połowie maja.
Istnieje też inna możliwość: marchewkę można wysiać w ogrodzie jesienią - wówczas wiosną na pewno wzejdzie nam i unikniemy tym samym ryzyka zaatakowania jej przez szkodniki.
Jak sadzić marchew? W przypadku marchewki zaleca się wysiew nasion wprost do gruntu w systemie rzędowym. Bardzo ważne jest to jak głęboko umieścimy nasiona - powinno to być około 1-2 cm. Wówczas uzyskamy pewność, że siewki szybko się ukorzenią i wzejdą.
Jak już wspomniano wyżej, wysiew prowadzimy rzędami, pomiędzy którymi warto pozostawić około 25-30 cm odstępu, aby w łatwy sposób móc pielęgnować grządki (usuwać chwasty, spulchniać ziemię itp.). Stanowisko, na którym planujemy uprawę marchwi, powinno być słoneczne, a gleba żyzna i przepuszczalna.
Jak długo wschodzi marchew i od czego to zależy? Od momentu wysiewu nasion do ziemi do pojawienia się pierwszych pędów marchwi może upłynąć od tygodnia do nawet trzech tygodni. Marchew zaczyna bowiem kiełkować przy temperaturze około 3°C. Zdarza się jednak, że marchew wschodzi dużo dłużej, np.:
Jak uprawiać marchew? Nie jest to skomplikowane zadanie. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać satysfakcjonujący plon, należy odpowiednio przygotować podłoże do jej hodowli. Najlepiej jesienią przed jej posadzeniem przekopać podłoże, a następnie oczyścić je z chwastów i kamieni. Dobrym pomysłem jest też nawożenie gleby obornikiem. Wiosną przed wysiewem należy spulchnić podłoże i przeprowadzić wysiew. Co ważne, marchew jest rośliną, która nie wymaga częstych zmian podłoża - oznacza to, że w tym samym miejscu możesz ją uprawiać nawet przez trzy kolejne sezony.
A kiedy jest odpowiedni czas, aby wykopać marchew? Na zbiór marchwi niestety trzeba trochę poczekać. Jest to warzywo odpowiednie dla cierpliwych ogrodników. Wykopanie marchewki powinno nastąpić nie wcześniej niż tuż przed pierwszymi przymrozkami. Najczęściej okres ten przypada na koniec września i może trwać aż do połowy października. Nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem, gdyż wtedy przechowywanie marchewki będzie utrudnione - szybciej straci ona swoją jędrność.
Na dzień zbioru warto wybierać taki, kiedy będzie sucho - warzywa wykopane po deszczu, nawet lekko ubłocone również gorzej się przechowują i szybciej ulegają degradacji.