Grill na balkon: na jaki rodzaj urządzenia najlepiej się zdecydować?

Grill na balkon to marzenie wielu miłośników grillowania, którzy nie dysponują własnym ogrodem, bądź nie mogą wybrać się w plener, by oddać się ulubionej rozrywce. Sprawdzamy, jaki grill na balkon sprawdzi się najlepiej.

Jaki grill na balkon będzie najodpowiedniejszy?

Osoby, którym marzy się grillowanie na świeżym powietrzu, ale dysponują jedynie balkonem, staną przed dylematem, jaki grill na balkon wybrać. Zanim jednak zdecydują się na zakup odpowiedniego sprzętu, powinny zorientować się, czy grillowanie na ich balkonie jest dozwolone. Co prawda, nie ma przepisów prawa, które jednoznacznie zabraniałyby używania grilla na własnym balkonie, jednakże sprawę tę regulują niejednokrotnie zapisy regulaminów wspólnot bądź spółdzielni mieszkaniowych. Warto więc najpierw zapoznać się z takim regulaminem, by nie narazić się na niepotrzebne przykrości.

Jeśli okaże się, że wewnętrzne przepisy nie zabraniają grillowania na balkonie, warto jednak pamiętać o dobrosąsiedzkich stosunkach. Przy wyborze grilla na balkon trzeba zwrócić uwagę na to, by grillowanie nie było uciążliwe dla sąsiadów oraz, przede wszystkim, było bezpieczne. Z tego względu nie należy decydować się na grill węglowy. Używanie takiego urządzenia może zarówno przeszkadzać sąsiadom ze względu na dym i towarzyszący grillowaniu zapach, jak i stanowić niebezpieczeństwo zaprószenia ognia. Grill węglowy z powodzeniem można jednak zastąpić grillem gazowym bądź elektrycznym, szczególnie ten ostatni sprawdzi się na niemal każdym balkonie.

Jaki grill elektryczny na balkon sprawdzi się na niewielkiej powierzchni?

Osoby, które zdecydują się na urządzenie elektryczne, staną przed dylematem, jaki grill elektryczny na balkon wybrać najlepiej. Grille elektryczne cieszą się wśród nabywców sporą popularnością, z uwagi na to, że są to urządzenia, które nie emitują dymu, a ponadto nie wymagają spalania żadnego paliwa. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie wielkością oraz zużyciem prądu, wszystkie jednak charakteryzuje to, że są bezpieczne w użyciu, łatwe w obsłudze, pozwalają na równomierne smażenie, a przygotowywane na nich potrawy są zdecydowanie zdrowsze niż te, z klasycznego grilla węglowego. Można wybrać urządzenie wolno stojące, bądź też grill stołowy, który sprawdzi się szczególnie na niewielkich balkonach. Warto zwrócić uwagę na rodzaj płyty - jeśli pokryta jest ona nieprzywierającą powłoką, to jedzenie nie będzie się zbyt łatwo przypalać, a samo urządzenie będzie stosunkowo prosto utrzymać w czystości. Dobrze, jeśli grill ma funkcję regulacji temperatury i wyposażony jest w wyjmowany pojemnik, do którego spływa tłuszcz. Urządzenia wielofunkcyjne pozwolą na przygotowanie rozmaitych dań, można na nich nie tylko grillować mięso, ryby czy warzywa, ale także przyrządzić naleśniki, gofry czy raclette.

Zobacz wideo Grillowana kukurydza z masłem ziołowym i parmezanem

Jaki grill gazowy na balkon o nieco większych rozmiarach?

Właściciele większych balkonów bądź tarasów mogą też zastanawiać się nad tym, jaki grill gazowy na balkon powinni zakupić. W urządzeniu tym gaz z cylindra doprowadzany jest do dysz, za pomocą których powierzchnia do pieczenia żywności jest podgrzewana. Grille takie działają na gaz ziemny lub też na propan. Szybko się nagrzewają, a powierzchnia grillowania jest ogrzewana równomiernie. W niektórych modelach na płycie można stworzyć strefy o różnej temperaturze, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie z ich pomocą kilku potraw równocześnie. Wybór modeli jest zresztą dość duży, można na przykład zdecydować się na niewielkich rozmiarów przenośny grill gazowy, który zasilany jest nabojami gazowymi, a poszczególne elementy ma pokryte emalią porcelanową. Nawet niewielkie modele mogą być wyposażone w elektryczny zapłon, mieć wbudowany termometr oraz składane stoliki boczne. Decydując się na grill gazowy na wózku, który sprawdzi się na większym balkonie lub tarasie, można wybrać model wyposażony w niezależne palniki oraz dwa ruszty, a dodatkowo mający zamykaną pokrywę z wbudowanym w nią oknem.

Zobacz też: Jak zrobić sos aioli idealny do burgerów, szparagów i na grilla? Wcale nie potrzebujesz wielu składników

Grill na balkon: gdzie kupić tanio?

Załóżmy, że zdecydujemy się kupić grill na balkon. Gdzie kupić tanio takie urządzenie? Obecnie najrozsądniejszą formą zakupów wydają się te, dokonywane przez internet. Dużą popularnością cieszą się zakupy na portalach aukcyjnych, gdzie można znaleźć zróżnicowaną ofertę tego typu urządzeń. Istnieją też sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży grilli, warto także poszukać interesującego nas modelu bezpośrednio na stronie producenta (np. Campingaz, Köler, Weber czy Broil). Ciekawe oferty mają też elektromarkety, zarówno te otwarte stacjonarnie, jak i w ramach sprzedaży w sieci. Tanie grille na balkon można też znaleźć w ofercie niektórych marketów budowlanych.

Grill na balkonie bez dymu: czy to zawsze możliwe?

Pamiętajmy, że jeśli nie dysponujemy własnym ogrodem czy tarasem w wolno stojącym domu, to grill na balkonie, bez dymu oczywiście, możemy rozpalić tylko wówczas, gdy nie zabraniają tego przepisy stworzone przez wspólnotę bądź spółdzielnię mieszkaniową, do której należymy. Grill bezdymny to przede wszystkim grill elektryczny, którego użycie nie powinno przeszkadzać naszym sąsiadom. Grill gazowy również nie emituje dymu, choć jego nagrzewanie może dawać nieprzyjemny zapach, zwłaszcza na początku. Okazuje się jednak, że można też kupić grill węglowy bezdymny. Emisja dymu w takim urządzeniu jest nawet o 95 proc. niższa, niż w grillu tradycyjnym, a to dzięki specjalnej konstrukcji: brykiet umieszcza się w środku i pozostaje on szczelnie zamknięty.

Zobacz też: Wegetariański grill? Nie krzywcie się - dzięki poradom Jagny Niedzielskiej mocno rozważycie obecność mięsa na stole

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.