Grill trójnóg - poręczny i stylowy. Jaki kupić? Jak zrobić samemu?

Grill trójnóg bardzo efektownie się prezentuje, jest łatwy w montażu i obsłudze. Ceny takiego sprzętu są jednak bardzo zróżnicowane. Dlaczego? Jak zrobić grill trójnóg samemu?

Grill ogrodowy wiszący trójnóg. Palenisko, ognisko i nie tylko - co brać pod uwagę?

Jak wybierać grill ogrodowy wiszący trójnóg? Palenisko, ognisko, długość nóg - na co zwracać uwagę? Przede wszystkim taki przyrząd do grillowania składa się z określonej liczby elementów. Najczęściej są to:

  • trzy nogi
  • wieniec splatający ze sobą nogi
  • zawiesie na ruszt
  • ruszt
  • korbka do regulacji wysokości rusztu
  • elementem, który obecny jest tylko w niektórych modelach, jest stalowe palenisko

Grill trójnóg z paleniskiem czy bez niego? Wiele zależy od osobistych upodobań. Z pewnością sprzęt, który rozstawimy nad ogniskiem świetnie się prezentuje. Dzięki regulacji długości łańcucha i możliwości podpięcia różnych elementów taki model będzie wyjątkowo uniwersalny. Jeśli jednak nie lubimy planować ogniska na działce lub nie podoba nam się wypalone miejsce po nim - śmiało sięgnijmy po grill trójnóg z paleniskiem. Ważne przy tym, żeby całość była stabilna, trwała i umożliwiała regulację.

Grill trójnóg z paleniskiem, korbką i kociołkiem. Jakie ma zalety?

Jakie największe zalety ma grill trójnóg z paleniskiem, korbką i kociołkiem lub zawieszany bezpośrednio nad ogniskiem? Taki sprzęt z pewnością bardzo stylowo się prezentuje, ale to nie wszystko. Bez problemu wpasujemy go w różne aranżacje przestrzeni. Gdy usadzimy dookoła gości, stworzy się ciekawa przestrzeń do wspólnej biesiady i każdy z obecnych będzie mógł się ogrzać. Z reguły na rozstawienie grilla trójnoga nie potrzeba też zbyt wiele przestrzeni. Wersja z paleniskiem jest przy tym dość bezpieczna i nie niszczy trawy. 

Zobacz wideo Praktyczne myki, które sprawdzą się podczas grillowania

Zobacz też: Grillowany łosoś- poznaj prosty przepis na grillowanego łososia

Grill trójnóg z korbką i paleniskiem - nie zapominajmy o wadach

Bardzo ciekawie wyglądający grill trójnóg z korbką i paleniskiem może jednak mieć pewne wady. Przede wszystkim w tańszych modelach narażamy się na to, że korbka, palenisko czy nogi pozostawiają nieco do życzenia jeśli chodzi o ich jakość i wytrzymałość. Warto więc kierować się korzystną relacją jakości do ceny zwłaszcza wtedy, gdy często zdarza nam się grillować.

Gdzie kupić grill trójnóg?

Popularność takiego sprzętu sprawia, że jest coraz łatwiej dostępny. Gdzie kupić grill trójnóg? Satysfakcjonującej jakości produkty kupimy zarówno w sprzedaży wysyłkowej, jak i marketach budowlanych i specjalistycznych sklepach. W okresie przed majówką grill trójnóg znajdziemy też w niejednej ofercie popularnych sieci sklepów.

Jak zrobić grill trójnóg samemu?

Osoby, które potrafią i przede wszystkim lubią majsterkować, mogą pokusić się o wykonanie takiego sprzętu własnymi rękami. Jak zrobić grill trójnóg samemu? Zaletą jest w tym przypadku to, że mamy do czynienia z dość prostą konstrukcją. 

Jak zrobić grill trójnóg sposobem DIY? Wystarczy udać się do sklepu z materiałami budowlanymi i zgromadzić odpowiednie akcesoria. Przydadzą się trzy pręty długości 1,5 m o grubości przynajmniej 12 mm, które będą służyć za nogi konstrukcji. Grill trójnóg będzie się też składał z obręczy (wieńca), którą można wygiąć z dość cienkiego płaskownika, metalowego kółka z demontażu do zawieszenia łańcucha i samego łańcucha długości 3 m. Poszczególne elementy najłatwiej jest ze sobą zespawać. Jeśli jednak nie posiada się sprzętu i umiejętności, można połączyć je wykorzystując śruby i nity. Do zabezpieczenia poszczególnych części przyda się farba żaroodporna w sprayu. W pracach przyda nam się też wiertarka i szlifierka lub papier ścienny - przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się wykorzystać elementy metalowe z recyklingu. W podobny sposób możemy pozyskać ruszt, który może pochodzić ze starego grilla. 

Zobacz też: Grillowany bakłażan w domu i w ogrodzie. Jak go przygotować?

Więcej o: