Jak zrobić idealny kotlet de volaille? Jaki jest jego sekret?

Kotlet de volaille, mimo swojej francusko brzmiącej nazwy, kojarzy nam się z polską kuchnią. Przygotowuje się go w wielu krajach na świecie, dodając do podstawowego przepisu różne wariacje. Tradycyjny de volaille jest jednak tylko jeden i warto znać na niego przepis.

Kotlet de volaille ma długą historię. Przepis narodził się w XVIII wieku. Według różnych legend wymyślił go pewien kucharz o nazwisku de Volaille, stąd nazwa tego pysznego dania, albo Nicolas Appert, zwany ojcem konserwowania, albo jeszcze inny znany kucharz. 

Warto wiedzieć, że sama nazwa "de volaille" oznacza "z drobiu". Wiele osób jest przekonanych, że nazwa ma coś wspólnego z zawijaniem. Nic bardziej mylnego. 

Kotlet de volaille – czym jest?

Czym tak naprawdę jest de volaille? W swojej najbardziej podstawowej wersji to kotlet z piersi kurczaka, cienko rozbity, nadziewany masłem, otoczony chrupiącą panierką. Tak naprawdę to jedna z wariacji na temat jednego z najprostszych dań, czyli panierowanej piersi kurczaka. Jednak de volaille to propozycja znacznie trudniejsza w przygotowaniu i wymaga większych umiejętności kulinarnych.

Kotlet de volaille – jaki jest jego sekret?

Wszystko dlatego, że cały sekret jego wspaniałego smaku tkwi w roztopionym maśle, które wycieka z kotleta po przekrojeniu. Dobrze przygotowany de volaille powinien pięknie się prezentować. Należy go usmażyć tak, by nie był surowy, panierka nie była spalona, ale chrupiąca i pyszna, masło było płynne i mnie wyciekło podczas smażenia. 

Jak nie dopuścić do tego, by masło wyciekło z kotleta? W tym celu stosuje się podwójną panierkę. De Volaille jest otoczony najpierw mąką, następnie moczy się go w jajku, następnie w bułce tartej, potem ponownie w jajku i na koniec raz jeszcze w bułce tartej. Tak przygotowany kotlet nie powinien rozpaść się w czasie smażenia. 

Mięso na kotlety należy dobrze roztłuc na grubość około 1 cm. Warto pamiętać, by smażyć kotlety na dobrze rozgrzanym oleju. Jeśli pospieszymy się, panierka mocno nasiąknie tłuszczem i nie będzie tak chrupiąca i smaczna, jak powinna być. To właśnie ona jest drugim kluczowym aspektem decydującym o tym, czy mamy do czynienia z dobrym kotletem typu de volaille. 

Kotlet de volaille – z czym w środku?

Jak już zostało wspomniane, tradycyjny kotlet de volaille ma w środku tylko i wyłącznie masło. Tak podaje się go najczęściej zarówno w Polsce, jak i w Rosji czy na Ukrainie. Jednak w krajach anglosaskich de volaille jest podawany niemal zawsze z masłem z dodatkiem pietruszki oraz czosnku.

Potrawa o tak długiej tradycji dorobiła się wielu wariacji i odmian. Niektórzy nie wyobrażają sobie, by de Volaille nie miał w środku żółtego sera, który roztapia się w procesie smażenia. Inni dodają do środka serek topiony. Niektórzy kucharze do tradycyjnej porcji masła dodają różne zioła, np. tymianek, natkę pietruszki lub koperek, jeszcze inni wolą doprawić je sokiem z cytryny. W menu różnych restauracji możemy spotkać de volaille nadziewane pieczarkami i serem, serem i ogórkiem, serem i szynką czy suszonymi pomidorami.

<<Reklama>> DOMOWE SMAKI NA ZAMÓWIENIE. Twoja ulubiona Stołówka Online >> 

Zobacz wideo A gdy znudzą się wam tradycyjne kotlety...
Więcej o: