Z mizerią jest tak jak z rosołem – prawie każdy ma swój przepis na tę idealną. Niemal w każdym domu przygotowuje się ją w nieco inny sposób. Ta najbardziej podstawowa wersja mizerii jest bardzo prosta – to po prostu pokrojone w plasterki ogórki z dodatkiem soli i kwaśnej śmietany. Do tej bazy dodajemy różnego typu dodatki, które czynią surówkę wyjątkową i o jej smaku pamiętamy przez całe życie.
Na słono lub na słodko, z dodatkiem koperku lub szczypiorku, z octem, sokiem z cytryny lub bez – niezależnie od tego, czym ulepszamy naszą mizerię, jest kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać, przygotowując tę pozornie prostą surówkę, by była idealna. Mizeria wcale nie jest taka prosta, jak ją malują, jeśli przygotowujemy ją bez pewnego przygotowania.
Po pierwsze należy pamiętać o tym, że ogórki należy obierać zawsze od jaśniejszego do ciemniejszego końca. W innym przypadku stają się one gorzkie i nasza szybka surówka może zostać zepsuta. Niektórzy rezygnują z obierania ogórków – to dopuszczalne pod warunkiem, że jesteśmy pewni, iż dokładnie oczyściliśmy warzywo z zanieczyszczeń. Są też tacy, którzy zamiast kroić ogórki w plasterki nożem, wolą zetrzeć je na tarce – to znacznie przyspiesza pracę.
Kolejnym warunkiem udanej mizerii jest wybranie dobrej jakościowo śmietany. Warto czytać składy i wybierać rzeczywiście produkty, które są śmietaną, a nie czymś „śmietanopodobnym”. W zależności od upodobań, wybieramy śmietanę bardziej lub mniej kwaśną. Osoby, które są na diecie, mogą zamiast śmietany dodać jogurt naturalny – surówka będzie znacznie lżejsza. Mizeria jest również możliwa do spożywania przez wegan. Wystarczy, że zamiast śmietany dodadzą do niej np. jogurt sojowy czy majonez słonecznikowy.
Już sam bazowy przepis może zostać podany w wątpliwość, ponieważ w niektórych domach mizerię zamiast na słono przygotowuje się na słodko. Choć dodaje się do niej sól, to jednak główną przyprawę stanowi cukier. To zupełnie inna odmiana mizerii. Niektórzy idą też o krok dalej i zamiast kwaśnej śmietany dodają śmietankę kremówkę, która sprawia, że surówka jeszcze bardziej zmienia charakter.
Co oprócz śmietany, ogórków oraz soli lub/i cukru może znaleźć się w naszej idealnej mizerii? Najpopularniejszymi dodatkami są: posiekany drobno koperek, cebulka, sok z cytryny lub ocet, szczypiorek, pokrojona w plasterki rzodkiewka, pieprz. W niektórych restauracjach mizerię urozmaica się np. dodatkiem truskawek, chrzanu, musztardy, czosnku, majonezu, mięty… Możliwości jest wiele. Zazwyczaj mówimy jednak, że najlepszą mizerię przygotowywały nasze mamy i taką też sami przygotowujemy w swoich domach. Nie da się ukryć, że ta surówka to prawdziwy smak dzieciństwa.
<<Reklama>> DOMOWE SMAKI NA ZAMÓWIENIE. Twoja ulubiona Stołówka Online >>