Nalewka i syrop z pędów sosny są na twojej to-do-list? Spiesz się, póki sezon

Syrop i nalewka z pędów sosny to naturalne specyfiki, które pomagają w leczeniu przeziębienia. Jeśli planujecie wzbogacić w nie swoją domową apteczkę, lepiej się pospieszcie. Sezon na młode pędy sosny trwa!

Nalewka lub syrop z pędów sosny były niegdyś produktem obowiązkowym w domowej apteczce. Łatwe do zrobienia w warunkach domowych, proste do przechowywania i naprawdę skuteczne specyfiki wykorzystywały nasze mamy i babcie. Chcecie iść w ich ślady? Sprawdźcie, na co pomagają domowe eliksiry z pędów sosny i jak je przygotować.

Nalewka i syrop z młodych pędów sosny - na co stosować?

Przetwory z sosny w obydwu formach są niezastąpione w leczeniu przeziębień. Pomogą, gdy dokucza uporczywy kaszel (działanie wykrztuśne) czy boli gardło (działanie odkażające). Rozgrzeją po spacerze w chłodny dzień i ustrzegą od choroby. Wzmocnią odporność i dodadzą energii, a także dostarczą mnóstwo witaminy. Warto wiedzieć jednak, że nalewki i syropu nie wolno podawać osobom chorym na krzusiec oraz astmę oskrzelową. Syrop (bez dodatku alkoholu) jest bezpieczny także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Nalewka z młodych pędów sosny - przepis

Składniki:

  • ok. 2,5 kg młodych pędów sosny,
  • 2,5 kg cukru,
  • 1,5 litra spirytusu 96%
Zobacz wideo

Jak zrobić nalewkę z młodych pędów sosny?

Pędy sosny dokładnie płuczemy i osuszamy. Następnie układamy je w dużym słoju warstwami - każdą z nich zasypujemy cukrem. Postępujemy tak, aż cały słój się zapełni, na koniec wlewamy około 150 ml spirytusu. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na tydzień w nasłonecznione miejsce. Po kilku dniach, gdy wytworzy się już duża ilość soku, wlewamy pozostały alkohol, tak, aby pędy były nim przykryte. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 miesiące. Po tym czasie przecedzamy płyn i zlewamy do butelek. Odstawiamy je w chłodne miejsce na kolejne 2-3 miesiące. Jeśli w butelkach zbierze się osad, przelewamy płyn raz jeszcze. 

Syrop z pędów sosny - przepis

Składniki:

  • 1 kg pędów sosny,
  • 1 kg cukru

Jak zrobić syrop z pędów sosny?

Pędy sosny płuczemy i osuszamy. W dużym słoju układamy je warstwami, a każdą z nich zasypujemy cukrem, postępujemy tak aż do wypełnienia słoika. Zawartość dociskamy, a słoik przykrywamy gazą i zabezpieczamy recepturką. Słój odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce na kilka dni, co jakiś czas ugniatamy pędy lub lekko mieszamy. Gdy po kilku-kilkunastu dniach (nie dłużej niż po 4 tygodniach) cukier dobrze się rozpuści, a pędy wypuszczą dużo soku, który stanie się złocisty, przecedzamy syrop przez gazę. Przelewamy do czystych butelek, zakręcamy je i przechowujemy w chłodnym miejscu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA