Z jakiego miasta pochodzi pizza? O dziwo, nie jest to żadne włoskie miasteczko

Choć powszechnie Włochy uważa się za ojczyznę pizzy, prawda jest nieco inna. Na pewno po raz pierwszy - już w X wieku - właśnie we Włoszech użyto określenia pizza jako nazwy dla drożdżowego placka z ziołami i oliwą. Więc z jakiego miasta pochodzi pizza? Skąd wywodzi się pizza?

Skąd pochodzi pizza? Nie z Włoch

Na pytanie, skąd pochodzi pizza, większość bez wahania odpowie: z Włoch. Przy pytaniu, z jakiego miasta we Włoszech pochodzi pizza, zaczną się jednak schody. Z Neapolu? Z Rzymu?

Zacznijmy od początku. Włosi rozsławili pizzę na cały świat, jednak pierwsze placki wypiekano w Grecji i w Egipcie. Nazywano je "plankuntos" i były to kawałki ciasta zapiekanego z ziołami, czosnkiem czy oliwkami.

Niektóre podania podają nawet, że pizzę wypiekali już Babilończycy, prawie dwa tysiące lat przed naszą erą!

Skąd wywodzi się pizza? Z jakiego miasta we Włoszech pochodzi pizza?

Pizza do Włoch dotarła około 500 roku naszej ery. Zawitała do Włoch i około 997 roku otrzymała swoją właściwą nazwę – pizza. Przez setki lat była jedzona wyłącznie przez biedniejsze warstwy społeczne. Aby dotrzeć na stoły także tych najbogatszych, musiało upłynąć wiele lat. Dopiero gdy w XVII wieku dotarły do Europy pomidory i zaczęto dodawać do pizzy sos pomidory, pizza trafiła do zamożnych Włochów.

Zobacz wideo Pizze na spodzie z tortilli

Choć pizza została wymyślona w Grecji lub w Egipcie, to Włochy ją rozsławiły. Z jakiego miasta we Włoszech pochodzi najbardziej znana pizza? Pierwsze znane wypieki pojawiły się w Neapolu. A przyrządził ją Raffaele Esposito, właściciel pierwszych pizzerii.

Do jego pizzerii przybyła skuszona gorącymi rekomendacjami innych klientów królowa Małgorzata Sabaudzka. Władczyni dostała pizzę w kolorach włoskiej flagi – znalazły się na niej pomidory (czerwień), ser mozarella (biel) oraz bazylia (zieleń). A Raffaele nadał pizzy nazwę "Margherita", od imienia wyjątkowego gościa.

Masz problem z krojeniem pizzy? Mamy rozwiązanie!

Skąd wywodzi się pizza? I jak dotarła do Polski?

Pizza w Polsce pojawiła się późno, dopiero wraz z dworem królowej Bony, czyli w XVI wieku. Od razu miała jednak głośną premierę, bo została podana na przyjęciu weselnym królowej z Zygmuntem Starym.

Więcej o: